Menu Zavřít

Největší americké banky pracují na nové digitální peněžence. Má být konkurencí pro Apple Pay a PayPal

1. 2. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Sedm z největších amerických bank včetně společností jako Bank of America (BAC), JP Morgan (JPM) nebo Wells Fargo (WFC) pracuje na vývoji nové digitální peněženky. Tu by mohli zákazníci používat pro online nákupy podobně, jako tak nyní činí například s Apple Pay
  • Peněženka vznikne rozšířením služeb již existující platební sítě Zelle, kterou tyto bankovní domy vlastní
  • Úmysl navrhnout nový platební systém oznámily dotčené banky jen krátce poté, co se platforma Apple Pay dohodla na spolupráci se službou PayPal. Od ní se očekává, že ještě více posílí jejich společnou pozici na trhu

Platebních služeb není nikdy dost. Zřejmě tak uvažují šéfové JP Morgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Capital One, PNC, US Bancorp a Truist, tedy sedmi z největších bankovních domů ve Spojených státech, kteří si řekli, že by bylo dobré vytvořit vlastní plnohodnotnou platformu, jež dokáže konkurovat zavedeným aplikacím Apple Pay a PayPal. Využijí k tomu přitom již existující platební síť Zelle.

Novou elektrickou peněženku bude podle CNN i nadále provozovat firma Early Warning Services (EWS), kterou tyto banky vlastní, jako taková však bude fungovat separátně. Ve své současné podobě totiž Zelle slouží především k převodu peněžních prostředků mezi známými.

Dostane partnerství s Comgate Twisto ze ztrát? Platební brána chce na e-shopech umožnit ,nákupy na třetiny‘
Přečtěte si také:

Dostane partnerství s Comgate Twisto ze ztrát? Platební brána chce na e-shopech umožnit ,nákupy na třetiny‘

Zelle má plnou podporu platebních gigantů Mastercard a Visa a zajišťuje stále více online plateb. Jen za rok 2021 byly přes ni provedeny transakce v hodnotě 490 miliard dolarů, což představuje téměř polovinu objemu plateb, které za dané období zpracovala zmíněná služba PayPal. V poslední době ale čelí platforma kritice ze strany amerického kongresu – tamní senátoři se podle serveru New York Times obávají bezpečnostních hrozeb, jež s ní mohou být spojené.

„Zelle se stále častěji stává nástrojem podvodníků, kteří ji využívají ke svým ilegálním praktikám a ohrožují tak bezpečnost klientů. A banky, které síť vlastní, nedělají dost, aby tyto nekalé prakticky zastavily,“ napsala loni v říjnu v dopise adresovaném EWS, z nějž citovala CNN, senátorka Elizabeth Warrenová.

Uživatelé Androidu ignoruje, přesto jich má půl miliardy

Z údajů celosvětového statistického portálu Statista vyplývá, že PayPal měl v roce 2022 více než 400 milionů aktivních peněženek. Meziroční růst od vypuknutí pandemie covid-19 sice poklesl, ale celkově se platebnímu systému daří a hodnota jeho akcií se stále zvyšuje. Důležitou roli v tom hraje i strategické propojení s Apple Pay.

EBF23

Dobírka je pasé, odložených plateb naopak začne mezi českými internetovými zákazníky přibývat, myslí si Pech z Upgates
Přečtěte si také:

Dobírka je pasé, odložených plateb naopak začne mezi českými internetovými zákazníky přibývat, myslí si Pech z Upgates

Mobilní peněženka z dílny amerického technologického giganta sice stále nepodporuje zařízení Android, ale přesto má přes 500 milionů aktivních uživatelů. Ti si chválí zejména bezpečnost, inovativní přístup a neustálé rozšiřování služeb. V roce 2019 uzavřela partnerství s investiční společností Goldman Sachs, loni představila funkci Pay Later a také přistoupila na rozšíření spolupráce s PayPal.

Dosud PayPal umožňoval pouze spárování s účtem Apple ID, ale brzy by měl začít podporovat i bezkontaktní platby Apple Tap to Pay. Zákazníkům v USA navíc už letos povolí přidat své značkové debetní a kreditní karty do digitální peněženky Apple Wallet a také jim celou službu Apple Pay zpřístupní na online platformách obchodníků.

  • Našli jste v článku chybu?