Menu Zavřít

Miro Hachlinec z BeiT chce digitalizovat správu bytových domů. Papírové vyúčtování jednou za rok je analogový relikt, říká

23. 6. 2021
Autor: BeiT
  •  Český technologický startup BeiT přišel s projektem, který digitalizuje správu budov

  • Přehledy o spotřebách a nákladech za jednotlivé služby jsou k dispozici v mobilní aplikaci, která je propojená přímo se systémem správce budovy

  • Nová technologie chytrého řízení domu si klade za cíl úsporu financí, transparentnost a modernizaci služeb

  •  Na potřebě digitalizace se dohodla i EU, která schválila směrnici o energetické účinnosti


Digitalizace nezadržitelně prostupuje další a další oblasti lidské činnosti. Politické strany se přou o digitalizaci voleb, v důsledku distanční výuky v loňském a letošním roce se hovoří o potřebě elektronického vzdělávání a do jisté míry se digitalizuje i na úřadech. Čemu se tento proces ale zatím spíše vyhýbá, je správa budov.

„Za poslední desítky let se v tomto odvětví z hlediska optimalizace nic zásadního nezměnilo. Žádná digitalizace, reporting jednou ročně a mnoho dalších relikvií analogové doby. V jakém jiném oboru dnes dostáváte finanční přehledy pouze v papírové podobě a jednou ročně?“ ptá se řečnicky zakladatel a generální ředitel technologického startupu BeiT Miro Hachlinec. „Přitom se jedná o finanční objem ve výši zhruba 25 % z celkových výdajů domácností.“

Nižší náklady a moderní služby

Hachlincova společnost přišla s projektem Bytové konto, který nejenže digitálně zobrazuje náklady za energie a všechny služby, ale rovněž propojuje data přímo s ERP systémem správce, a to za pomoci autonomních přenosových a řídicích modulů. Ty jsou schopny se napojit na libovolné měření energií a vytvořit tím chytře řízený dům.

Na mobilní aplikaci vidí dotyčný přehled i cenu veškerých služeb. Zdroj: BeiT

„Dokážou tím například optimalizovat a akumulovat energii na základě využití řady dat plynoucích z dodávek nebo chování spotřebitelů. Výsledkem jsou nejen moderní a transparentní služby, optimalizace energií, ale především značné úspory nákladů na straně obyvatel, domů i správců samotných,“ uvádí společnost. Veškeré informace pak klient vidí přímo v mobilní aplikaci.

Jako jedna z prvních na Bytové konto spoléhá firma SBD Praha, která patří mezi největší pražské správce nemovitostí. Nový digitální projekt podle ní přináší především vysokou míru automatizace a produktivity práce. „Díky tomu chceme výrazně snížit náklady a současně přinášet našim klientům moderní služby, o které nás již dlouho žádali. My jsme jim ale z důvodu zastaralé technologické infrastruktury a rigidních pracovních postupů doposud nebyli schopni vyhovět,“ vysvětluje Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha, která momentálně spravuje 300 bytových domů a 20 tisíc bytů.

Odečty meřičů už jen vzdáleně

Ve firmě BeiT, která pomocí moderních technologií aktuálně spravuje přes 25 tisíc domovů a 400 budov, věří, že autonomní technologie a digitální nástroje dodají správcům budov potřebnou efektivitu a moderní služby. Obyvatelům bytů současně umožní jednoduše rozhodovat o složitých situacích, které v jejich domě vznikají v průběhu celé životnosti budovy.

3D zobrazení toku elektřiny předpoví budoucnost a najde černé odběratele. Stojí za ním vývojáři z Brna
Přečtěte si také:

3D zobrazení toku elektřiny předpoví budoucnost a najde černé odběratele. Stojí za ním vývojáři z Brna

S digitalizací správy budov počítá i Evropská unie, která schválila směrnici o energetické účinnosti (EED). Ta mimo jiné ukládá, že od 25. října 2020 musí být všechny nové měřiče energií vzdáleně odečitatelné. A obyvatelům se budou muset poskytovat přehledy o spotřebě vybraných energií měsíčně v korunách. Jak ale ukazují data správcovských firem, řada správců objektů či bytových družstev není na digitalizaci zatím připravena.

EBF24

„Změna v tomto odvětví nás čeká, ať chceme, nebo ne,“ tvrdí Hachlinec s tím, že aplikace Bytové konto je na implementaci evropské směrnice EED kompletně připravena.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).