Menu Zavřít

Ministr: 9 zemí unie by danilo internetové firmy podle obratu

15. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Devět členských zemí Evropské unie (EU) podporuje plán na zdanění velkých internetových společností podle jejich obratu, nikoli zisku. Státům by to zajistilo vyšší daňové příjmy z jejich podnikání. Na jednání ministrů financí členských zemí Evropské unie v estonském Tallinnu to uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Návrh iniciovala Francie, okamžitě se k ní připojilo Německo, Španělsko a Itálie. Le Maire řekl, že Rakousko, Bulharsko, Řecko, Slovinsko a Lotyšsko se „k iniciativě formálně připojily“.

Pokud se členské státy Evropské unie rozhodnou zdaňovat příjmy a nikoliv zisky digitálních společností, jak navrhuje Francie, při pětiprocentní sazbě by zdanění za léta 2013 až 2015 činilo čtyři miliardy eur (104 miliard korun), odhaduje zpráva europoslance Paula Tanga, kterou cituje agentura Reuters.


Teď už doopravdy. Estonsko oživuje myšlenku zdanění internetových koncernů

 Pobočku Google v Dublinu otvíral irský taoiseach Enda Kenny


V současnosti internetoví giganti jako je Google a Facebook směřují všechny své příjmy do zemí, kde jsou daně nízké, jako je Irsko a Lucembursko. Země Evropské unie jako celku tak v letech 2013 až 2015 přišly podle zprávy jen na daňových příjmech od amerických internetových společností Facebook a Google až o 5,4 miliardy eur.

ebf 24 - tip duben

Na tiskové konferenci, která po setkání ministrů následovala, Le Maire dodal, že pokroku v jednání o dani z finančních transakcí bude možné dosáhnout až po vyhodnocení dopadů odchodu Británie z unie.

Přečtěte si také:

Světové obchodní fórum: Banky si kopou hrob, Facebook a spol. je převálcují


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).