Menu Zavřít

Lithium a hnědé uhlí. Perspektivní a nezbytná surovina, tvrdí ministerstvo

4. 6. 2017
Autor: Rasch Jan/Euro

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje zpracovat materiál, týkající se takzvaných moderních high-tech surovin na území Česka. Nejsou opomenuty ani tradiční suroviny. Vyplývá to z předkládané surovinové politiky v oblasti nerostných surovin, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Jako příklad perspektivní high-tech suroviny ministerstvo označuje lithium. Schopnost těžit hnědé uhlí je podle dokumentu nezbytná.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje zpracovat materiál, týkající se takzvaných moderních high-tech surovin na území Česka. Schopnost těžit hnědé uhlí je nezbytná. Vyplývá to z předkládané surovinové politiky v oblasti nerostných surovin, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Jako příklad perspektivní high-tech suroviny ministerstvo označuje lithium.

Z vyjádření investorů, vyplývá, že investice do těžby této komodity v Krušných horách se mohou pohybovat v řádech miliard korun. Těžba kovu, který se využívá na výrobu baterií, může začít za několik málo let. „V této oblasti jsou zajímavé i obsahy niobu, tantalu a rubidia, které by mohly případnou těžbu ekonomicky zhodnotit. Všechny tyto kovy jsou důležitými komponentami například pro využití alternativních energetických zdrojů či pro výrobu speciálních materiálů,“ uvádí v materiálu MPO.

Předkládaná strategie je podle ministerstva vytvořena zhruba na 15 let. Úřad v dokumentu uvádí, že prioritou Česka v surovinové politice zůstává bezpečnost dodávek. Mezi dalšími strategickými cíli zmiňuje ekonomicky přijatelné ceny surovin pro zpracovatele a spotřebitele nebo efektivní využívání surovin z domácích zdrojů. Podobné cíle obsahuje platná surovinová politika České republiky z roku 1999.


Dále čtěte:

O krok blíž k cínoveckému lithiu. Australané mají další licenci

Hraniční přechod Cínovec. Lokalita je bohatým zdrojem lithia.


Například u těžby černého uhlí dokument připomíná, že Česko sice stále disponuje relativně velkými zásobami v řádu miliard tun, ne u všech ložisek se ale těžba ekonomicky vyplatí. S odkazem na aktuální problémy společnosti OKD upozorňuje na to, že situace v evropském černouhelném hornictví je nyní složitá. Důvodem jsou zejména nízké světové ceny komodity. „V nastalé situaci je prioritou udržení alespoň části těžených lokalit v provozu,“ uvádí materiál.

Za nezbytnost pro Českou republiku označuje dokument udržet dlouhodobou schopnost těžit hnědé uhlí. A to mimo jiné jako „plán B“ pro případ, kdyby z nějakého důvodu například nebyly postaveny nové jaderné bloky, či bylo Česko nuceno některé své jaderné reaktory odstavit.

Uran se u nás nevyplatí těžit

Dokument řeší i budoucí těžbu uranu. MPO letos v únoru uvedlo, že nebude těžbu nového ložiska uranu v Česku nyní navrhovat. „S přihlédnutím k současným cenám uranu na světových komoditních burzách lze konstatovat, že za současných podmínek není těžba uranu na území Česka rentabilní nebo je na její hranici,“ stojí v dokumentu.

Těžba hlavních nerostných surovin v Česku dlouhodobě a trvale klesá. Zdeněk Venera, ředitel České geologické služby, která sbírá a zpracovává údaje o geologickém složení státního území, už dříve řekl, že důvodem je mimo jiné odmítavý postoj části veřejnosti k těžbě. Nejvíce se v Česku těží hnědé uhlí a stavební kámen.

KL24

Kromě surovinové politiky ministři v pondělí projednají aktualizaci plánu rekonstrukcí objektů ústředních institucí typu ministerstev nebo celonárodních úřadů, které mají vést k energetickým úsporám. Do roku 2020 na ně má jít asi 2,55 miliardy korun, mimo jiné z programu Nová zelená úsporám.

Přečtěte si také:

Daimler věří českému lithiu. U Drážďan postaví továrnu na baterie

Korejský obr zvažuje výstavbu továrny na baterie v Česku

Lithiová velmoc Česko: v boji o nový investiční hit přituhuje


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).