Menu Zavřít

Lidem mladším 30 let se nejlépe žije v Litvě, uvádí report. V top desítce se umístilo i Česko

5. 6. 2024
Doba čtení: 3 minuty
  • Ačkoli nejvíce životního štěstí podle žebříčku World Happiness Report 2024 vykazují lidé žijící ve Finsku, mladým do 30 let je nejlépe v Litvě
  • Pozitivní ohlas má tento stát třeba díky dostupnému vzdělání, nízkým nájmům a dostatku pracovních příležitostí
  • Mezi 10 „nejšťastnějšími“ zeměmi pro mladé se umístila i Česká republika, ta v celkovém žebříčku skončila na 18. příčce

Když přijde na hledání místa pro šťastný život, v žebříčcích pravidelně vítězí severské země. A jinak tomu nebylo ani letos. Podle World Happiness Report 2024, který v letech 2021 až 2023 měřil pohodu ve 140 zemích světa, se žilo nejlépe lidem ve Finsku. Následovalo Dánsko a třetí byl Island. 

Sever ale, zdá se, nevyhovuje všem věkovým skupinám. V případě mladších 30 let skončilo Finsko „až“ na sedmém místě. Nejatraktivnější je pro mladé dospělé Litva, která se v celkovém hodnocení umístila na 19. příčce.

Na škále štěstí, kdy největší spokojenost symbolizovalo nejvyšší desetibodové hodnocení, získala Litva celkem 7,76 bodu. Pro srovnání, například Spojené státy měly skóre 6,39 bodu, kvůli čemuž obsadily 62. místo. Česko se na vítěze dotahovalo o poznání těsněji. Se 7,20 bodu skončilo na desáté pozici, zatímco Slovensko bylo třicáté osmé. V celkovém žebříčku se Češi propadli na osmnáctou příčku, Slováci na pětačtyřicátou.

Finsko je pošesté v řadě nejšťastnější zemí světa. Svoji filozofii hodlá naučit i zahraniční turisty
Přečtěte si také:

Finsko je pošesté v řadě nejšťastnější zemí světa. Svoji filozofii hodlá naučit i zahraniční turisty

Druhá nejatraktivnější země z hlediska životního štěstí mladých lidí byla možná trochu překvapivě Izrael. Nutno však podotknout, že do reportu jsou započítaná i tři roky stará data, do kterých se válečný konflikt nepropsal. Třetí pozice patří Srbsku.

Nízké nájmy, dostatek práce i bohatý noční život

Proč se Litva v očích mladých lidí jeví jako pozitivní místo, zkoumal třeba britský deník The Guardian. Jako jeden z důvodů uvedl skutečnost, že pro velkou část populace je vysoká škola zdarma. Jinými slovy, zatímco v Litvě je možné vystudovat bez zátěže v podobě studentského dluhu, v USA se lidé pod 30 kvůli vzdělání zadlužují v průměru 39 tisíci dolary (skoro 889 tisíc korun).

Outstream Placeholder

Ve prospěch Litvy pak hrají i nízké nájmy nemovitostí, které jsou podle Eurostatu jedny z nejlevnějších v Evropské unii. A to navzdory skutečnosti, že v letech 2010 až 2022 došlo ke 144procentnímu zdražení. Když mluvím s přáteli na jiných místech – v Paříži, Tokiu, Londýně – uvědomuji si, jaké mám štěstí, že mám svůj vlastní prostor,“ uvádí pro zmíněný deník 28letá Jolita Vaitkutė s tím, že pronájem uměleckého studia v budově, ve které sídlí, stojí 109 až 544 dolarů měsíčně. To v přepočtu odpovídá rozpětí mezi necelými 2,5 až 12,5 tisíce korun.

Levné bydlení se pak dobře doplňuje se skutečností, že mají mladí lidé dostatek pracovních příležitostí, a odměna za práci je navíc vyšší než v mnoha jiných státech. Za zmínku ale stojí také mentalita startupů. Ostatně, právě v hlavním městě Vilniusu se zrodily jednorožci jako Vinted a Nord Security. No a v neposlední řadě přináší Litva i bohatý noční život, který ocení právě mladí lidé. „Noční život bych hodnotil jako jeden z nejlepších v Evropě,“ říká 21letý Daniil Švager.

EBF24

Za poklidným stářím musíte do Nizozemska, vyplývá z důchodového indexu. Nejhůře je o seniory postaráno v Argentině
Přečtěte si také:

Za poklidným stářím musíte do Nizozemska, vyplývá z důchodového indexu. Nejhůře je o seniory postaráno v Argentině

Pozitivní zprávou celého reportu je pak mimo jiné skutečnost, že se zmenšuje rozdíl mezi tím, jak šťastní se zdají být lidé v západní a východní Evropě. „Mladí lidé ve střední a východní Evropě jsou nyní šťastnější, než byly starší generace,“ uzavírá profesor John Helliwell, který na každoroční studii dohlíží.

10 nejšťastnějších zemí pro lidi pod 30 let
Umístění Země Počet bodů
1. Litva 7,759
2. Izrael 7,667
3. Srbsko 7.658
4. Island 7,598
5. Dánsko 7,329
6. Lucembursko 7,301
7. Finsko 7,300
8. Rumunsko 7,284
9. Nizozemsko 7,248
10. Česká republika 7,198

Zdroj: World Happiness Report 2024

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).