Menu Zavřít

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků

12. 5. 2022
Autor: Pixabay
  • Průměrná cena za metr čtvereční v českém bytě poprvé v historii měření překročila hranici 90 tisíc korun. Experti očekávají, že na této úrovni zůstane

  • Češi se v obavách, že v budoucnu už nedosáhnou na vlastní bydlení, snaží získat hypotéku teď

  • Spokojí se proto i s nemovitostmi v horším stavu, s menší výměrou nebo větší dojezdovou vzdáleností


Po stagnaci opět razantní růst, který v prvním čtvrtletí smazal naděje všech domácností čekajících na výhodnější ceny tuzemských bytů. Inflace, ale i snaha českých domácností získat hypotéku, dokud na ni ještě dosáhnou, vyhnala především ceny městských bytů na nová maxima. Nedostatek se projevuje i v oblasti nájemního bydlení.

Nejrychleji ubývá bytů v Praze. Podle statistiky společnosti GarantovanyNajem.cz se aktuálně ve zdejší inzerci nachází 4700 aktivních bytů k pronájmu. Oproti uplynulému pandemickému období se jedná o 69procentní pokles, za což částečně může návrat turistů a studentů. Mezi další příčiny patří příchod lidí z Ukrajiny, již mají zájem hlavně o krátkodobé smlouvy, a obtížná dosažitelnost vlastního bydlení.

Průměrná cena za metr čtvereční bytu totiž v Česku poprvé v historii měření překonala 90 tisíc korun. Konkrétně je to pak 90 372 korun za jeden metr podlahové plochy. Důvody jsou jasné – zdražující novostavby, větší množství rekonstruovaných bytů, které se dostaly do prodeje, ale také inflace. Spolu s novými podmínkami pro získávání hypoték vzbuzuje aktuální situace na trhu v lidech obavy, že brzy na vlastní bydlení nedosáhnou vůbec. Snaží se proto nemovitost sehnat co nejdříve, což v předchozím kvartálu přineslo o desetinu víc prodaných bytů, ale také další zdražení.

Dům koupíte už i na Aukru. Online portál spouští systém aukčních síní pro realitní makléře
Přečtěte si také:

Dům koupíte už i na Aukru. Online portál spouští systém aukčních síní pro realitní makléře

„Konec loňského roku jasně ukazoval na postupné ochlazení v podstatě všech důležitých regionů s výjimkou Jihomoravského kraje,“ komentuje Jan Škrabánek, šéf digitální realitní služby Bezrealitky. Jenže potom celospolečenská krize lidem přeházela hodnotový žebříček a i obyvatelé Prahy, kteří loni nepokrytě dávali realitním kancelářím najevo, že ceny okolo 120 tisíc korun za metr čtvereční ve starším bytě jsou příliš vysoké, dokázali úspory sehnat.

„Na trhu se zkoncentrovala poptávka pravděpodobně za oba kvartály a místo vyhlížené stagnace si tak musely domácnosti ještě připlatit. To pochopitelně zakládá dobrou půdu pro domněnku, že příští kvartál bude situace klidnější,“ dodává Škrabánek. Peter Višňovský z realitní kanceláře Lexxus si však naději na pokles cen nedělá. Vzhledem k výši nákladů na materiály, energie či pracovní sílu očekává spíš stagnaci cen na současné úrovni.

Kdo má židli, ten bydlí

Průměrná cena prodaného bytu v Praze oproti předchozímu kvartálu stoupla jen o 3,8 procenta na 7,8 milionu korun – ukazuje se tedy, že se výrazněji šetřilo na metráži bytu nebo lokalitě. Drahé bydlení obyvatele hlavního města rovněž motivuje ke stěhování za hranice metropole. Pořizovací ceny bytů ve Středočeském kraji jsou totiž stále oproti Praze zhruba poloviční – metr čtvereční tu vyjde na necelých 77 tisíc korun, celý byt pak na lehce přes pět milionů.

Vývoj cen bytů v jednotlivých kvartálech. Foto: EHS

„Vzdálenosti se již nyní pomyslně zkracují, developeři plánují výstavbu bytů i v lokalitách, kde se dříve stavěly výhradně rodinné domy. K této skutečnosti přispělo také zavedení home-office, protože značná část klientů již nemusí dojíždět za prací pět dní v týdnu,“ popisuje konzultant Lexxusu Aleš Kadlečík.

„Rostoucí ceny bydlení se pochopitelně Češi snažili kompenzovat. Rostl například zájem o starší byty před rekonstrukcí. V některých případech dokonce domácnosti začaly výrazněji slevovat i z podlahové plochy, což bylo v minulých letech v podstatě tabu,“ zmiňuje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. „V případě rodinných domů jsme pak byli svědky částečného odklonu od novostaveb a většího zájmu o starší nemovitosti určené ke generální přestavbě. Pokud tento trend přetrvá, mohl by mít pozitivní vliv na takzvané ,oživování‘ mrtvých nemovitostí,“ dodává.

A to se vyplatí

Hodnota rodinných domů na rozdíl od bytů už rok v kuse stagnuje. Celorepublikový průměr se na konci kvartálu zastavil na ceně 47,5 tisíce korun za metr čtvereční. Průměrná cena za prodaný objekt se ale navzdory tomu během roku o čtvrtinu zvedla – nyní dosahuje 8,5 milionu korun.

Že investice do nemovitostí pořád dává v Česku smysl, naznačují i aktuální data ročního zhodnocení. Český průměr je v případě bytů na 20 procentech, Praha vykazuje se 17,7 procenty jen o trochu mírnější růst, naopak Brno s 22 procenty roste rychleji. Až dvojnásobně však za poslední rok stoupla hodnota bytů v Olomouckém (41 procent), Ústeckém (42 procent) nebo Moravskoslezském kraji (47,6 procenta). Rodinné domy – především z rekreačních důvodů – se nejlépe zhodnocovaly v Jihočeském kraji (46,5 procenta), Karlovarském kraji (47,7 procenta) a kraji Libereckém (44,2 procenta).

Musíme stavět

Experti očekávají, že ještě rychleji než prodejní cenovky se budou zvyšovat náklady na pronájem. Podle dat portálu Realitymix.cz se nájemní bydlení v Česku zdražilo ve všech městech kromě Jihlavy a Olomouce, a sice v průměru o 9,3 procenta. Ve ,studentských‘ městech, jako jsou Praha, Brno, Zlín či Pardubice, pak dokonce ceny stouply o 18 procent, jelikož distanční výuka skončila a mládež se opět odstěhovala od rodičů.

Návod na nahlížení do katastru nemovitostí: abyste zjistili veškeré dostupné informace, musíte se přihlásit, nebo překonat test
Přečtěte si také:

Návod na nahlížení do katastru nemovitostí: abyste zjistili veškeré dostupné informace, musíte se přihlásit, nebo překonat test

„Pronajímatelům se v současné době kvůli inflaci a dalším faktorům, jako je například zvýšení úrokových sazeb, již pronajímání nemovitostí nevyplatí tak jako dříve. Aby si výši příjmu pojistili, budou chtít uzavírat s nájemci smlouvy na kratší dobu, klidně jen na půl roku s tím, že po uplynutí doby jim budou zvedat nájemné,“ říká Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz. Doplňuje, že lidé se ale ani tak velkoměstského života nevzdají – raději obětují pohodlí a budou žít v nerekonstruovaných prostorech.

BRAND24

Společnost Lexxus rovněž poukazuje na pravděpodobné snížení kupní síly obyvatel České republiky kvůli inflaci, jež v dubnu dosáhla v rámci meziročního srovnání hranice 14,2 procenta. Celá situace na realitním trhu má podle jejích zástupců jedině řešení – stavět, aby poptávka přestala dalece převyšovat nabídku (loni to bylo dokonce dvojnásobně). K tomu je třeba nejen vyřešit potíže s dodávkami materiálů, ale hlavně zrychlit povolovací procesy.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).