Vyšetřovatelé zasahují v sídle Diama. Prověřují zakázku na výkup pozemků u Cínovce

18. 12. 2018
Zdroj: čtk

Vyšetřovatelé vyrazili na zátah do dalšího státem ovládaného podniku. Tentokrát si došli pro dokumentaci k veřejné soutěži na výkup pozemků u Cínovce v Krušných horách do státního podniku Diamo. Zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Diamu tak dále zostří spor o to, kdo má těžit strategicky cenné lithium. Zda státní podnik, nebo soukromý investor.

Podle zdroje webu Euro.cz je mezi vyšetřovanými celé vedení podniku Diamo včetně ředitele Tomáše Rychtaříka. Diamo však na dotazy webu Euro.cz nereagovalo. O mnoho sdílnější není ani mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar provádí úkony trestního řízení. Více informací k tomu poskytovat nebudeme,“ řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Zdroj webu Euro.cz uvádí, že vyšetřování se týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce, určených pro budoucí těžbu lithia. Takový postup je nezákonný, protože příslušné licence k průzkumu ložiska drží česká firma Geomet, vlastněná australskou společností European Metals Holdings (EMH). Téma se stalo předmětem ostrého politického sporu před volbami na podzim loňského roku, kdy zejména hnutí ANO spolu s komunisty a fake news médii začalo v souvislosti s EMH a lithiu hovořit o „loupeži století“.


Komentář: Lithiová fata morgana

 Páral


Vláda premiéra Andreje Babiše odmítá soukromého investora k těžbě pustit. Naopak chce EMH ze hry vyšachovat a cínoveckou oblast předat státnímu podniku Diamo. EMH se proti tomuto postupu brání žalobou. „Těžaři podali žalobu proti nám, aby Diamo nemohlo realizovat ten projekt,“ přiznal na začátku října Babiš.

Předběžné údaje ukázaly, že v okolí Cínovce se nachází zřejmě nejbohatší ložisko lithia v Evropě. Má zde ležet 1,35 milionu tun lithia, 278 tisíc tun cínu a 97 tisíc tun wolframu, ale jen část z toho je technicky možné a ekonomicky výhodné vytěžit. Vedení EMH počítá s investicí zhruba 10 miliard korun a objemem produkce čtyř tisíc tun čistého lithia za rok, což odpovídá 21 tisíci tunám uhličitanu lithného.

Čtěte také:

Pletichy v Lánech: odposlechy usvědčily Mynářova muže z předražení zakázky o desítky milionů

Policie zasahovala na ministerstvu pro místní rozvoj. Hledala důkazy k zakázkám CzechTourism

Šéf NCOZ Mazánek: Organizovaný zločin se změnil, musíme reagovat

Pro těžbu lithia chybí klíčová povolení, říká Babiš. Řeší se i vliv na životní prostředí

Co jsou zač? Po stopách australských zlatokopů v Česku

Babiš: Lithium má těžit stát. Diamu uloží zkoumat ložiska

  • Našli jste v článku chybu?