Menu Zavřít

„Koněva zpátky na místo," Před českým úřadem v Petrohradě se demonstrovalo. Petříček poslal Rusům nótu

17. 4. 2020
Autor: CNC / ROBERT KLEJCH, Profimedia

Česká diplomacie poslala nótu ruskému ministerstvu zahraničí kvůli čtvrtečnímu incidentu před generálním konzulátem v Petrohradu. Kritizuje, že ruská policie neinformovala zastupitelský úřad o řešení situace s demonstranty, kteří před konzulátem demonstrovali proti odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze a zapálili přitom dýmovnici.

Podle ruských médií před konzulátem demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, kteří rozvinuli transparent s nápisem „Koněva zpátky na místo, kurvy!" a zapálili dýmovnici. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující rozhodnutí vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová potvrdila, že několik aktivistů před českým zastupitelským úřadem demonstrovalo. „Zasáhla proti nim policejní ochranka, jednoho z nich zadržela a udělila mu pokutu. Bohužel policie neinformovala o zásahu a jeho vyřešení generálního konzula. V tomto duchu byla na ruské ministerstvo zahraničních věcí zaslána oficiální nóta," uvedla Štíchová.

Měla podle vás být socha maršála Koněva odstraněna?

Před dvěma týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina osob v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla. Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. Česká diplomacie tehdy uvedla, že Rusko je povinno ambasádu chránit a že očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

ebf 24 - tip duben

Praha 6 nechala odstranit Koněvovu sochu na počátku dubna. V budoucnu by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Kvůli sporu Rusko také zvažuje přejmenování stanice moskevského metra Pražská na Maršála Koněva.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).