Menu Zavřít

Kanadský startup vyvinul první samořiditelný kočárek. Při automatické jízdě v něm však nesmí být dítě

9. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Gluxkind
  • Nová technologie společnosti Gluxkind má usnadnit pohyb do kopce či v mimořádných situacích
  • Kočárek Ella ale nabízí také funkci automatického houpání nebo zapnutí bílého šumu, což má pomoci dítě uspat
  • První dodávky zákazníkům budou zahájeny už letos v dubnu, kočárek se prodává za 3300 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 75 tisíc korun

Samořiditelné technologie se v posledních letech pomalu, ale jistě rozšiřují do nových a mnohdy nečekaných oblastí. Kanadský startup s dětským vybavením Gluxkind tak na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představil svůj první samořiditelný kočárek s názvem Ella AI Powered Smart Stroller.

Chytrý kočárek nabízí podle CNN mnoho stejných technologií, jaké se používají v autonomních vozidlech. Patří mezi ně třeba dvoumotorový systém pro jízdu do kopce a naopak automatický brzdový asistent pro jízdu z kopce. Stejně jako ,autopilot Tesly disponuje palubní technologie Elly senzory, které detekují předměty v okolí. Vše má ale podle společnosti sloužit pouze jako „další pár očí a další sada rukou“, nikoli jako náhrada za rodiče či chůvu.

Bezpečnost dětí je prioritou

Kočárek Ella je sice schopen samostatné jízdy bez použití rukou, zatím ale pouze v případě, že uvnitř není dítě. Toto pravidlo bylo přijato hlavně kvůli dosažení co možná nejvyšší bezpečnosti batolat. Ačkoliv se potom může zdát, že technologie není pro rodiče nijak zvlášť prospěšná, ve videu zveřejněném na YouTube Gluxkind ukázal několik příkladů její užitečnosti.

V první řadě je zařízení schopné poskytnout svému majiteli dodatečnou sílu. Pokud tedy rodič jde do kopce či po jiném náročném terénu, Ella mu automaticky pomůže zapnutím svého motoru. Při cestě z kopce je naopak schopna sama rychle zabrzdit, třeba když batole upustí nějakou hračku a jeho rodič ji musí zvednout. Pokud už pak dítě nebaví jízda v kočárku a chce se chvíli nést v náručí, stroj opět zvládne samostatnou jízdu vedle dospělého.

Samořídicí technologie ale stále není zcela osvědčená a rozhodně ještě nepřišel čas jejího masového rozšíření. Zatím má podle svých autorů sloužit pouze jako další bezpečnostní pojistka v případě neobvyklých či neočekávaných situací. Výrobci si navíc dobře uvědomují, že svěření dětí do péče umělé inteligence rozhodně nemusí být pro každého a mnozí rodiče jsou z tohoto kroku poměrně nervózní.

Autoři se inspirovali vlastními dětmi

Navzdory obavám v Gluxkindu doufají, že se jim postupem času podaří současnou nechuť překonat. Ella navíc nabízí i další chytré technologie, které mají zákazníky nalákat. Pokud například dítě dobře spí v pohybujícím se kočárku, ale ihned po jeho zastavení se zase probudí, je možné zapnout funkci Rock-My-Baby. Ta imituje houpavý pohyb vytvářený při jízdě, díky čemuž mohou batolata nerušeně spát. Kromě toho umí zařízení vydávat takzvaný bílý šum, což spící děti dále uklidňuje.

Content23

IKEA přesouvá nábytek po Texasu v autonomních kamionech. Skutečný řidič ale stále sedí v kabině
Přečtěte si také:

IKEA přesouvá nábytek po Texasu v autonomních kamionech. Skutečný řidič ale stále sedí v kabině

Kočárek je navíc vybaven i dalšími známými doplňky, jako je třeba autosedačka, dětská korbička nebo sedačka pro batole. „Vývoj byl řízen také našimi vlastními zkušenostmi, jelikož jsme se nedávno sami stali rodiči. Do produktu jsme vložili hodně tvrdé práce a jsme nadšeni, že jej v roce 2023 dostaneme do rukou zákazníků,“ uvedla spoluzakladatelka Gluxkindu Anne Hungerová.

Další překážkou pak pro mnohé rodiče může být vysoká cena 14kilového kočárku – firma si za něj účtuje 3300 dolarů (přibližně 75 tisíc korun). I přesto už společnost dostává první předobjednávky, které podpořilo také ocenění za skvělou inovaci získané na výstavě CES 2023. Podle webových stránek kanadské firmy se očekává zahájení dodávek Elly v dubnu letošního roku.

  • Našli jste v článku chybu?