Menu Zavřít

Invex na rozcestí

Autor: Euro.cz

Veletrhu drtivě klesá návštěvnost

Letošní jubilejní ročník veletrhu Invex je zřejmě posledním, tedy minimálně v současné podobě. „Neříkám, že Invex úplně končí, ale rozhodně budeme po zakončení letošního ročníku analyzovat situaci. Veletrh táhne ke dnu hlavně srovnávání s dobou před deseti lety, kdy jej navštěvovaly davy lidí, to už je dnes v době internetu jinak,“ říká generální ředitel pořádající společnosti BVV Veletrhy Brno Jiří Škrla.
Invex se dlouhodobě potýká s klesajícím zájmem jak návštěvníků, tak i vystavovatelů, kteří si stěžují na nízkou návštěvnost a současně vysoké ceny za výstavní plochu a služby. Část tradičních vystavovatelů v průběhu let již z Invexu odešla a připojila své expozice k jiným veletrhům, jež sice oborově s IT nemají nic společného, zato se však na nich prezentují velcí potenciální zákazníci.
„Sledujeme odchod ICT firem směrem k jiným veletrhům, které pořádáme,“ potvrdil Škrla a naznačil, že takové „rozparcelování“ Invexu do dalších veletrhů je jedním z možných scénářů. Zbytek původního Invexu se zaměřením třeba na spotřební elektroniku by pokračoval dál – s jinou tematikou a možná i jiným názvem.
„To srovnávání Invexu z devadesátých let je opravdu přítěží. Jádro například z Digitexu, tedy z výstavy spotřební elektroniky, která je dnes pro lidi možná atraktivnější než celý Invex, by mohlo získat novou podobu. Budeme o tom uvažovat,“ uzavřel Škrla. Letošní Invex se vměstnal pouze do dvou pavilonů, z nichž navíc jeden byl celý vyhrazen dvoudenní konferenci E-vize. Skutečný Invex se tedy odehrával vlastně už jen v jednom pavilonu, v němž i tak zbylo hodně volného místa, které nakonec zaplnilo improvizované posezení pro návštěvníky. Tabulka se srovnáním zmiňovaným ředitelem Škrlou jasně ukazuje trend, který započal s masivnějším šířením internetu – všechny novinky a technologie jsou na síti dostupné mnohem dříve než na výstavách, což je jasná příčina klesající atraktivity právě veletrhů typu Invex.

MM26_MIF

tabulka: Rychlý sešup

Internet ubírá veletrhu návštěvníky

***2008 *2000

1* Počet vystavovatelů* 315*641

2* Počet zúčastněných zemí* 14*17

3* Výstavní plocha v m2

* 18 550*39 427

4* Počet návštěvníků (předběžný odhad)* 53 000*159 873

5* Počet akreditovaných novinářů* 658*-

zdroj: BVV.CZ

  • Našli jste v článku chybu?

Kvíz týdne

Kvíz: Dovolená za miliony. Poznáte nejluxusnější zážitky světa?
1/12 otázek