Menu Zavřít

Investiční skupina Davida Rusňáka otevírá nový fond. V prvním roce počítá s projekty za 1,4 miliardy korun

17. 6. 2021
Autor: Hynek Glos
  • Tuzemská skupina DRFG se rozšiřuje o nový fond kvalifikovaných investorů Czech Development Fund SICAV (CDF)

  • Zaměřovat se bude na investice do developerských projektů ve střední Evropě, které zhodnotí při prodeji

  • Již v prvním roce slibuje projekty za 1,4 miliardy korun s výnosem pro investory až 6,75 % ročně


Po založení nemovitostního fondu Czech Real Estate Investment Fund (CREIF) přichází česká investiční skupina DRFG podnikatele Davida Rusňáka s novým fondem kvalifikovaných investorů Czech Development Fund SICAV (CDF). Ten bude cílit na developerské projekty v tuzemsku, ale i v zahraničí. Konkrétně pak na ty ve střední Evropě. Už v prvním roce existence počítá fond s projekty v hodnotě 1,4 miliardy korun.

Strategií fondu je primárně investovat do developerských projektů s územním rozhodnutím, v Praze pak i se stavebním povolením, anebo do lukrativních pozemků. „Fond je svým nastavením vhodný jako dlouhodobá investice,“ říká Pavel Zahradil, hlavní analytik skupiny DRFG a člen investičního výboru Czech Development Fund s tím, že minimální doporučený horizont je pět let. Fond bude podle něj investovat do středně velkých projektů na území České republiky, Slovenska a Polska. „Tím bude docházet k diverzifikaci portfolia, na kterou by běžný investor nedosáhl,“ tvrdí Zahradil.

Až pět projektů za rok

Aby se skupina DRFG vyhnula riziku, které v developmentu představuje hlavně získání všeobecných povolení, plánuje ve fondu držet 10 až 20 % investičního kapitálu ve formě výkonnostních investičních akcií. „Těmi bude investorům do prioritních akcií garantovat minimální roční výnos ve výši 5,75 % ročně, a to až do výše fondového kapitálu připadajícího na tyto výkonnostní investiční akcie. Tím je vysoce motivována k úspěšné realizaci projektů,“ říká Zahradil. Cílí na výnos na úrovní 6,75 %.

Aktuálním cílem je přinést už v prvních dvanácti měsících tři až pět developerských projektů. První z nich chce fond koupit již v následujících týdnech. „Jedná se o bytový dům na Praze 9 v tržní hodnotě přes 300 milionů korun,“ upřesňuje Zahradil. Další akvizice bude fond provádět v závislosti na objemu investovaných prostředků: „Cílem je, aby druhým projektem v pořadí byl logistický projekt v podobné nebo vyšší hodnotě, aby od samotného začátku docházelo k plánované diverzifikaci.“

Vykoupit, rekonstruovat, prodat. Na pořízení starších nemovitostí jsme dali už 200 milionů, říká šéf Bezrealitky Meyer
Přečtěte si také:

Vykoupit, rekonstruovat, prodat. Na pořízení starších nemovitostí jsme dali už 200 milionů, říká šéf Bezrealitky Meyer

Minimální výše investice do fondu je milion korun, přičemž s investicí je spojen také vstupní poplatek v rozmezí 0-3 % z investované částky.  Samotný výnos pak ovlivňuje rostoucí hodnota nemovitostí během výstavby, ale samozřejmě také následný prodej konečným majitelům. „Vzhledem k trvalému růstu cen bytových a logistických nemovitostí v posledních letech je riziko poklesu tržních cen minimální,“ komentuje Zahradil.

EBF24

Společnost DRFG, která aktuálně spravuje nemovitosti v hodnotě větší než 8,7 miliardy korun, působí na několika evropských trzích. Mezi její hlavní oblasti patří investice do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb. Její telekomunikační divize momentálně počítá s obratem 1,7 miliardy korun.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).