Menu Zavřít

Florida zavírá školy, pobřeží opouští půl milionu lidí. Kuba stěhuje turisty

8. 9. 2017
Autor: ČTK

Americký stát Florida se dnes chystá uzavřít všechny školy a univerzity kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma, který má poloostrov zasáhnout o víkendu. Guvernér Rick Scott celkem nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí. Řada z nich nyní čeká v dlouhých frontách u čerpacích stanic, které se potýkají s nedostatkem pohonných hmot.

Zatímco během čtvrtka předpovědní modely počítaly s tím, že hurikán přejde podél pobřeží Floridy, v posledních hodinách začínají meteorologové odhadovat, že jeho střed zasáhne přímo Miami a okolí. Guvernér Scott k dosud vyhlášeným oblastem evakuace přidal lokalitu jižně od jezera Okeechobee zahrnující mimo jiné okres Palm Beach.

Nařídil rovněž uzavření všech základních, středních i vysokých škol ode dneška do pondělka. Některé jejich budovy mohou podle úřadů sloužit jako nouzové ubytovny pro lidi, kteří přijdou kvůli živlu o přístřeší.

Hurikán nejsilnější kategorie prošel východním Karibikem, kde zabil nejméně 14 lidí a napáchal obrovské škody. Nyní se nachází severně od Haiti a míří směrem ke Kubě a Bahamám. Na Floridu by měl dorazit s mírně slabší rychlostí větrů, stále však jako hurikán jedné ze dvou nejsilnějších kategorií.

Kuba evakuuje turisty, na poničené ostrovy míří pomoc

Irma se blíží ke Kubě. Její úřady nechaly evakuovat na 10 tisíc turistů z pobřežních oblastí, kterým hrozí záplavy kvůli očekávanému prudkému dešti a velkým vlnám. Na ostrovy, které se již z přechodu bouře vzpamatovávají a sčítají škody, mezitím míří pomoc z Evropy.

Na Kubě, k níž se Irma blíží doprovázena větry o rychlosti přes 270 kilometrů v hodině, byla vyhlášena pohotovost v několika pobřežních oblastech východní a severní části. Platí mimo jiné pro turisty vyhledávaná města Santiago de Cuba a Camagüey.

Vláda nechala přemístit 10 tisíc cizinců, z nichž většina pochází z Kanady. Přes 6000 z nich bylo přepraveno do letoviska Varadero nedaleko metropole Havany, která se podle předpovědí nachází mimo území přímého vlivu hurikánu.

Zatímco Kuba se na příchod Irmy chystá, Dominikánská republika či skupina menších ostrovů v souostroví Malé Antily se již pomalu vzpamatovává z jeho ničivého přechodu. Zčásti či zcela zdevastované ostrovy, které jsou často pod správou evropských zemí, se obracejí na svět se žádostí o pomoc. Francie podle ministra vnitra Gérada Collomba poslala na Svatý Martin 100 tisíc porcí jídla, což prý odpovídá čtyřdenním zásobám. Záchranné týmy a zásoby vysílá rovněž Británie či Nizozemsko. Slyšet je přitom množštví kritických názorů tvrdících, že evropské státy s reakcí poněkud zaspaly.

BRAND24

Velké obavy panují ze situace na Haiti, kde žije mnoho lidí v nevyhovujících příbytcích v pobřežních oblastech a řada z nich neuposlechla pokyny k evakuaci. Z jedné z nejchudších zemí v oblasti, jejíž blízkost zatím bouře zcela neopustila, dosud přišly zprávy o dvou zraněných lidech, množství poničených domů a zablokované stěžejní silnici.

Přečtěte si, kudy se hurikán ubíral:

Hurikán Irma je u Dominikánské republiky, míří k Bahamám


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).