Menu Zavřít

Firma známá z kauzy Rath má pozastavenou licenci na distribuci léků

18. 1. 2017
Autor: Profimedia.cz

[AKTUALIZOVÁNO] Česká filiálka německé zdravotnické firmy B.Braun Medical, má od včerejška pozastavenou licenci na distribuci léčiv. Podle informací týdeníku Euro má rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) souviset se špatnými podmínkami skladování a přepravy medikamentů. Firma je veřejnosti ale známá spíše svým účinkováním v kauze středočeského hejtmana Davida Ratha. Proti obvinění se B.Braun ohrazuje s tím, že jde o útok konkurence.

„Platnost povolení k distribuci vydaného společnosti B. Braun Medical z 23. října 2000 se pozastavuje dnem 17. 1. 2017. Společnost B.Braun Medical s.r.o. porušuje § 76 odst. 3 a § 75 odst. 6 zákona o léčivech tím, že provozuje distribuční činnost z prostor v Rudné u Prahy, ačkoliv tyto prostory nejsou uvedeny v rozhodnutí o povolení k distribuci léčivých přípravků z roku 2000,“ stojí ve vyjádření SÚKL. Ústav se už problémy se skladováním zabýval před Vánoci a upozornil na to na svém webu.

B.Braun Medical změnila logistického partnera 9. prosince. Stala se jím společnost Movianto. Movianto je velký mezinárodní koncern, který se zaměřuje na logistické služby pro farmaceutický, biotechnologický a zdravotnický průmysl.

„Koncern Movianto nahradil služby společnosti, která dne 8.prosince jednostranně a zejména zcela neočekávaně odstoupila od smlouvy o poskytování logistických služeb. Rádi bychom Vás ujistili, že k dnešnímu dni došlo k úplnému obnovení dodávek zboží. Vzhledem k velkému nárůstu počtu objednávek jsme navýšili kapacitu přepravy, nicméně si Vás dovolujeme ještě v několika následujících dnech požádat o trpělivost při vyřizování Vašich požadavků,“ stojí na webu B.Braun Medical. SÚKL se při prověřování skladování léčiv věnoval i již zmiňované firmě Movianto

Společnosti B.Braun Medical, Hospimed a Puro-Klima procházejí případem bývalého středočeského hejtamana Davida Ratha, nepravomocně odsouzeného za korupci. Prvoinstanční soudce Robert Pacovský, tvrdí, že exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel a exnáměstek krajských nemocnic Petr Kott byli hlavními organizátory korupce v kauze Rath. Právě díky nim vyhrávaly tendry stále ty samé firmy – už zmíněné Puro-Klima, Hospimed a B. Braun Medical. K manipulaci mělo docházet s vědomím Ratha, který inkasoval provize.

B.Braun Medical se proti informacím, že nerespektuje pravidla nakládání s léčivy, tvrdě ohradila. Podle firmy stojí za kroky k pozastavení licence konkurenční boj. „Společnost se stala obětí mimořádného nátlaku ze strany firmy, která provozovala sklady a dopravní služby, jejichž prostřednictvím B. Braun Medical dodával zdravotnické prostředky a léčivé přípravky svým zákazníkům - zejména velkým nemocnicím. Tato společnost v prosinci jednostranně a ze dne na den odstoupila od smlouvy, znemožnila nám používat jejich sklady a zároveň protiprávně zadržela velké množství našeho zboží, čímž způsobila výpadek v pravidelných dodávkách,“ uvedla za B.Braun Medical Lucie Kocourková.

Zmiňovaná firma podle ní činila své kroky na základě vykonstruovaných nároků a neprojevila ochotu ke konstruktivnímu jednání. „B. Braun Medical se snaží řešit situaci věcně s naprosto jednoznačným cílem - ochránit včasné dodávky do zdravotnických zařízení. Proto jsme zajistili nového distribučního partnera a začali ihned využívat sklad schválený ze strany SÚKLu v Podolí u Brna a překladiště v Rudné u Prahy. V tuto chvíli se snažíme veškeré námitky SÚKLu k překladišti v Rudné u Prahy okamžitě vysvětlit a řešit tak, aby byly v souladu s jejich aktuálními požadavky,“ pokračuje Kocourková.

Zdůraznila fakt, že v rámci firemní distribuce „vždy byla a je“ zajištěna plná kontrola nad distribuovaným zbožím a všechny podmínky v rámci kontroly teplot, sanitace a dalších kritérií, jsou bez výjimky plněny. „Nález SÚKLu se také nijak nedotýká již dodaného zboží do zdravotnických zařízení. Námitky jsou z oblasti manipulace se zbožím na překladišti. V rámci opatření, které vůči společnosti B.Braun Medical SÚKL realizoval, není příkaz ke stahování zboží, čímž tato autorita dává zcela jasně najevo, že nebyla v žádném případě ohrožena bezpečnost našeho zboží,“ dodala Kocourková.


Kauza Rath se vrací na začátek. Čtěte více:

Odposlechy v kauze Rath byly nezákonné, rozhodl soud. Případ se vrací na začátek

 Obviněný David Rath u Krajského soudu v Praze

bitcoin školení listopad 24


Jedním z bodů části závěrečné řeči žalobce kauzy Rath Petra Jiráta byl například nákup zubního robota. I tentokrát obžalovaní podle státního zástupce užili již osvědčenou metodu, kdy několik firem dělalo křoví předem domluvenému vítězi. „Bylo prokázáno, že obžalovaný Petr Kott umožnil zástupci společnost B.Braun Medical doktoru Hájkovi, aby zpracoval technickou specifikaci na zubního robota, a tu pak užil jako zadávací dokumentaci,“ uvedl podle serveru idnes.cz Petr Jirát. Zájem o zakázku podle Jiráta projevily tři společnosti, dvě ale jen jako křoví. To Jirát ukazuje na příkladu vyřazené Janda Dental. Vítěz B.Braun Medical ji musel oslovit, aby mu přístroj dodala, protože neměl smlouvu s německým výrobcem. Janda Dental ji prodal o několik set tisíc korun levněji, než byla cena v nabídce do soutěže. „Z toho vyplývá, že tato společnost zcela vědomě dělala v řízení křoví,“ konstatoval Jirát.

Manažer B.Braun Medical Jan Hájek tvrdí, že Rathova kauza na firmu velmi tvrdě dopadla. Už v roce 2013 si před soudem postěžoval, že někdy se mu zdálo, že celou kauzu místo policie vyšetřují média. Proto se rozhodl vypovídat až před soudem. Jeho i firmu B Braun Medical prý stíhání výrazně poškodilo, když jim smlouvu vypověděl významný partner z USA. K tomu, aby předal Kottovi předal šestimilionový úplatek, jak tvrdí obžaloba, prý neměl dostatek financí na vlastním účtu, na firemní konto potom neměl přístup. Navíc si nepamatuje, že by kdy někdo ve firmě vybíral takovou sumu v hotovosti. Na schůzce z roku 2012, kdy podle odposlechů mělo dojít k předání peněz, prý s Kottem jednali o rámcových smlouvách, napsal například server idnes.cz.


  • Našli jste v článku chybu?