Elektromobily Čechy neberou. Stát zvažuje dotace pro občany

15. 12. 2016
Zdroj: Steve Jurvetson, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Navzdory různým formám dotací od čtyř ministerstev není v České republice zájem o elektromobily výrazný. Stát přesto analyzuje možnosti dalších dotací. Tentokrát pro občany.

Nákup elektromobilu jako nástroje ekologické formy silniční dopravy podporuje Brusel i český stát. Navzdory tomu jsou čísla prodejů těchto vozidel marginální. Svaz dovozců automobilů eviduje v současnosti zhruba tisíc vozidel jezdících po českých silnicích.

„Ministerstvo životního prostředí podporuje nákup elektromobilů a dalších vozů s alternativním pohonem z národních programů. Aktuálně běží příjem žádostí v pilotní výzvě na nákup aut s alternativním pohonem, kterou ministerstvo vyhlásilo pro obce, města, kraje a jimi zřizované organizace. Na nákup osobního auta do 3,5 t nabízí u elektromobilu dotaci 220 000 korun,“ uvádí mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

V Česku navíc běží dotační programy také dalších tří ministerstev. Nákup ekologických vozidel podporují také ministerstvo průmyslu, ministerstvo dopravy a ministerstvo pro místní rozvoj. Všechny resorty směřují na podporu elektromobility finance z Evropské unie. Některé samosprávy za dotace nakoupily alternativní mikrobusy, širší zájem však dotace nevzbudily.

Navzdory tomu stát zvažuje další rozšíření pobídkového systému. Po dotacích pro samosprávy, které je možné žádat do konce března, zvažuje vláda vyhlásit dotace na nákup elektromobilů také pro fyzické osoby. „Plánujeme možné rozšíření podpory rozvoje alternativních pohonů i pro občany,“ potvrzuje mluvčí ministerstva životního prostředí.

Dotace pro vozidla na alternativní pohon prosazuje Evropská komise jako součást plánu snížit do roku 2030 emise alespoň o 40 procent. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude muset Evropská komise pro dosažení cílů, které si stanovila, investovat do roku 2040 asi 2,5 bilionu amerických dolarů.


Čtěte také:

Elektromobily v Česku netáhnou, nekupuje je skoro nikdo

Miroslav Zámečník: Proč jsou německé eko-dotace omyl

Elektrická horečka

  • Našli jste v článku chybu?