Menu Zavřít

Elektřinu si můžeme vypěstovat. Z půdy ji získává startup Bioo, do kterého český fond Tensor Ventures vloží půl milionu eur

2. 2. 2022
Autor: Bioo
  • Pětadvacetiletý Pablo Vidarte vede ve Španělsku startup Bioo, který vyrábí elektřinu z hlíny na základě rozkladných procesů v půdě. Technologie využívá mikrobiální elektrické články

  • Český investiční fond Tensor Ventures Romana Smoly a Martin Drdúla se Bioo rozhodl podpořit půl milionem eur. Tím se stal jedním ze tří největších investorů firmy.

  • Mezi Vidartovy nejnovější nápady patří především ekologické agrosenzory a rostlinné spínače. Časem chce pomocí půdy pohánět energií celé domy


Při vyslovení názvu Bioo se většině Čechů pravděpodobně vybaví internetový obchod s produkty ekologické drogerie, mající v názvu ještě jedno O navíc. Ve Španělsku se tak ovšem jmenuje unikátní startup, který založil v roce 2015 Pablo Vidarte. Mladý vědec tehdy přišel na způsob, jak získávat elektrickou energii z půdy. Ano, z půdy. Ekologicky a udržitelně.

Proto není divu, že inovativní nápad zaujal investory, kteří svá portfolia zaměřují na takzvané deeptech projekty – tedy na (většinou) startupy postavené na vědeckých poznatcích. Právě tuto specializaci zvolil český uzavřený investiční fond Tensor Ventures Romana Smoly a Martina Drdúla. Nyní oznámili, že Vidartovi pošlou finanční injekci ve výši půl milionu eur (12,16 milionu korun).

Princip získávání elektřiny ze země přibližuje pětadvacetiletý Pablo Vidarte následovně: „V půdě, hluboko pod zemí, procházejí přírodní látky svým přirozeným životním cyklem. Během tohoto cyklu se rozkládají molekuly, kterými se živí aktivní bakterie v půdě. A díky tomuto procesu se uvolňují elektrony. Naše firma vytvořila mikrobiální palivový článek, který využívá uvolněnou energii a mění ji na elektrický proud. Díky této technologii bude možné zásadně snížit uhlíkovou stopu. Zároveň je to také cesta k tomu, aby budoucí chytrá města mohla využívat čistou přírodní energii například k osvětlení domácností, ulic či parků.“

Konec nebezpečných baterií

Český fond se výší své investice zařadil mezi tři největší podporovatele španělského startupu. Tensor Ventures je vedle současného financování Bioo například také největším investorem do ,blockchainové‘ firmy Tatum Jiřího Kobelky, která má našlápnuto stát se jednorožcem. To znamená, že by její hodnota by mohla překročit miliardu dolarů. Smola s Drdúlem v nedávné době podpořili rovněž firmy Veracity Protocol, Superface či Ultimate Suite matematika a statistika Roberta Šamánka.

Silný vítr na čas ulevil Británii. Větrné elektrárny vyrobily během bouře Malick rekordní množství elektřiny, krize ale stále trvá
Přečtěte si také:

Silný vítr na čas ulevil Británii. Větrné elektrárny vyrobily během bouře Malick rekordní množství elektřiny, krize ale stále trvá

„Naší vizí je podpořit ty nejnadějnější deep tech startupy současnosti v celé Evropě i Americe. Takže jsme nadšení z toho, co Bioo dělá a že takovou skvělou myšlenku můžeme podpořit penězi nejbohatších Čechů, ale i dalších top podnikatelů z celé Evropy. Pablo má úžasný příběh, který ukazuje, že vědecké nadšení a poznatky velmi mladého člověka lze odpovídající péčí transformovat v reálně využitelnou technologii, která může naplnit slova o trvalé udržitelnosti reálnými činy. Moc mu fandíme,“ říká za Tensor Ventures Martin Drdúl. Sám se však tolik nespecializuje – v portfoliu má třeba udržitelnou módní značku Freshlabels.

Nadějná španělská firma aktuálně pracuje na vývoji unikátního produktu pro zemědělství. Právě s prací na Senzoru Bioo má půlmilionová investice pomoci. Tento přístroj bude plně udržitelný, jelikož pohon bude čerpat ze samotné půdy. Alternativní palivo ve formě toho, co zemědělský senzor obklopuje, tedy hlíny, nahradí drahé a ekologicky nebezpečné baterie, jež se v senzorech používají nyní. Tyto přístroje většinou sbírají data o dění na poli a umí například automaticky spouštět zavlažování, když se vyskytne sucho. V parcích a zahradách zase večer rozsvěcují lampy. Nejenže se tedy za pomoci přelomového stroje uleví planetě, ale ve srovnání s klasickým agrosenzorem se tak i sníží náklady samotných zemědělců.

Pokojovka, která zapne televizi

O nový produkt se již nyní zajímají velcí výrobci v tomto odvětví, přičemž celosvětový trh je vyčíslen na 7,9 miliardy eur. „Ověřili jsme si, že půda nám může dodávat čistou elektřinu a nyní jsme připraveni nabídnout naše řešení v konkrétní situaci, která znepříjemňuje život zemědělcům na celém světě,“ komentuje mladý podnikatel.

K tomu bude ale vědec potřebovat silnou obchodní a marketingovou podporu. „Jednali jsme s mnoha investory z celé Evropy. České Tensor Ventures jsme si zvolili proto, že mají cit pro rovnováhu mezi byznysovou stránkou věci a zdravým tempem, kterou deep tech startupy, jako jsme my, vyžadují,“ vysvětluje Vidarte.

Jsou obnovitelné zdroje skutečně udržitelné? Nová studie odhaduje, kolik emisí vyprodukuje výroba solárních panelů
Přečtěte si také:

Jsou obnovitelné zdroje skutečně udržitelné? Nová studie odhaduje, kolik emisí vyprodukuje výroba solárních panelů

Že by se zmíněná technologie omezila pouze na onen agrosenzor, však podle Pabla rozhodně nehrozí. Vývojový tým firmy už nyní pracuje na několika dalších potenciálních možnostech, jak mikroby vyrobenou energie uplatnit v praxi. V současné době navrhuje systémy o velikosti dlaně, které jsou schopny napájet zmiňované senzory v zemědělství, jež mohou odesílat data na kilometry daleko a zároveň samovolně zavlažovat plodiny. Další misí společnosti je například napájení světel v parcích a zahradách pomocí několika metrů čtverečních technologie Bioo. V případě jiného produktu mohou pro změnu rostliny fungovat jako spínač, který v bytech domech či kancelářích může aktivovat světla a monitory nebo třeba pouštět hudbu.

CONTENT24

„Rostliny mají schopnost vnímat změny frekvencí. Pomocí našeho systému Bioo může dotek lidské ruky na rostlině být přeměněn v napětí, protože rostliny reagují na změnu frekvence. Navíc jsou rostliny vodivá tělesa, takže můžeme toto napětí zachytit a použít k aktivaci elektronických systémů, jako je zapnutí světel, zvuků nebo dokonce obrazovek,“ vysvětluje Pablo svoji myšlenku a dodává: „Tento proces generovaný dotykem člověka funguje bez ohledu na povětrnostní prostředí, ani déšť nebo vítr náš systém neovlivní.“

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).