Drahoš z doby ledové

30. 7. 2019
Zdroj: Euro.cz

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš začal nahlas přemýšlet o tom, že by se pustil do příští prezidentské volby. Těžko říci, jestli uvěřil, že proti sobě bude mít starostu Řeporyjí Pavla Novotného v závěsu s podnikatelem Jaromírem Soukupem a Dominikem Haškem a vítězství bude tedy brnkačka, svoje úvahy by měl ale senátor Drahoš zaplašit. Pouštět se do souboje podruhé, by byla v jeho případě chyba.

Drahoš by neměl kandidovat z několika důvodů. Za prvé, má cejch poraženého, a to opravdu není sexy lákadlo pro voliče. Mnohem důležitější ale je, že Jiří Drahoš už jedním maratonem debat a představovaček prošel a veřejnost už bohužel měla možnost vidět a slyšet, co jí nabízí. Sáhněte si do paměti, utkvělo vám něco? Jestli vůbec nic, chyba není na vaší straně.

Drahošovy myšlenky a styl se se vší úctou k jeho vzdělání a kariéře opravdu nedají označit jako myšlenkové politické trumfy. Bylo to dokonce tak slabé, že jediná jistota, kterou veřejnost hned po zhasnutí obrazovky po poslední debatě získala, byla, že tento muž už s ničím novým nemůže nikdy přijít. Nemůže.

Má Jiří Drahoš šanci uspět v prezidentských volbách 2023?

Navíc doba bude úplně jinde. Zatímco se v minulé prezidentské volbě hledal antizeman a šlo se na sílu, příště budou rozhodovat úplně jiné faktory. Nabízet styl uhlazenosti a slušnosti, tedy „vzor antizeman“ bude stejné retro jako Miloš Zeman sám.

Víc než kdy jindy se stane důležitou důvěra veřejnosti v myšlenky a politický směr, který kandidát nabídne. Půjde o Evropu, klima, kvalitu potravin, stavby a opravy dálnic, o korupci, nezávislou justici. Ne o souboj s tankem. O tom, jak své myšlenky kandidát naformuluje a hlavně předá veřejnosti, budou rozhodovat jeho politické zkušenosti. A to včetně schopnosti jisté míry populismu, to si přiznejme. Kariéra v senátním výboru pro vzdělání, kulturu a petice z Jiřího Drahoše ostříleného kovboje v tomhle ranku opravdu neudělá.

UX23

Senát je pro Jiřího Drahoše celkem slušná cena útěchy a měl by u ní zůstat. A zapamatovat si, že poražení nevyhrávají.

Čtěte další texty Petra Weikerta

  • Našli jste v článku chybu?