Menu Zavřít

Dovolená na kolech. Češi hromadně skupují karavany, poptávka je tak velká, že další budou k mání až za rok

26. 4. 2021
Autor: Pixabay
  • Prodeje karavanů a obytných vozů narostly přes zimu až o 200 procent, jejich pronájmy pak zhruba o polovinu

  • Češi během pandemie ušetřili zhruba čtyřikrát tolik co obvykle, i proto se nebojí pokukovat po dražších vozech. Naprostá většina přitom žádné předchozí zkušenosti s karavany nemá

  • Ze zvýšeného zájmu o „domy na kolech“ profitují i provozovatelé kempů, kterým během loňska ubylo pouhé jedno procento návštěvníků. Na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku se jednalo o poklesy v desítkách procent


Hlavní dovolenková sezóna se nezadržitelně blíží. A Češi si ji rozhodně vzít nenechají. Protože však bude znovu do značné míry ovlivněna přetrvávající koronavirou pandemií, musejí se přizpůsobit. Hotely, penziony, chaty a další tradiční ubytovací zařízení prozatím nepřipadají v úvahu. Tedy alespoň ty tuzemské. Naštěstí ale existuje alternativa v podobě karavanů a obytných vozů.

Zatímco provozovatelé výše uvedených rekreačních objektů nadále silně krvácejí, pronajímatelé a prodejci „domů na kolech“ si mnou ruce. Zájem totiž dosahuje nevídaných hodnot.

„Přes zimu narostly prodeje karavanů a obytných vozidel až o 200 procent, jejich pronájmy pak o polovinu,“ vyčíslil hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.

Kdo o pořízení takového pojízdného příbytku přemýšlí, bude mít nyní s největší pravděpodobností smůlu: „Zájem je stále velký, ale prodejci karavanů už zkrátka nemají další vozy k prodeji, takže zákazník musí počkat do příštího roku.“

Obytňák pro každého snadno a rychle. Campiri Lukáše Janouška nabízí přes 150 vozů a plánuje další rozvoj
Přečtěte si také:

Obytňák pro každého snadno a rychle. Campiri Lukáše Janouška nabízí přes 150 vozů a plánuje další rozvoj

Díky pandemii Češi podle Kovandy uspořili zhruba čtyřikrát tolik, než je běžné, proto neváhají pokukovat i po dražších vozech. A to navzdory skutečnosti, že naprostá většina z nich s nimi žádné předchozí zkušenosti nemá.

„Data půjčoven karavanů ukazují, že zhruba 75 procent Čechů si obytný vůz půjčuje poprvé v životě. Část z nich už o tohoto způsobu trávení dovolené zůstane. Prodejci a pronajímatelé karavanů tak mohou v pandemii spatřovat i jistý ‚dar z nebes‘, podobně jako e-shopy. Stejně tak pandemie svědčí provozovatelům kempů obecně, a těm, které vycházejí vstříc poptávce karavanistů, zvláště.“

Vzít nový trend v potaz se dle Kovandy snaží i sami hoteliéři. Ti budou moci dveře svých ubytovacích zařízení otevřít až v okamžiku, kdy se počet nakažených dostane pod hranici 75 osob na 100 tisíc obyvatel za týden. Tedy zhruba na polovinu aktuálního stavu. Jejich vytíženost navíc nebude smět přesáhnout hranici 25 procent celkové kapacity.

Ve snaze limitovat své již tak vysoké ztráty se proto někteří z nich rozhodli upravit hotelová stání, aby se i oni stali pro tuto rostoucí klientelu atraktivními. A tak v přilehlých prostorách vznikají místa pro sprchy, záchody, nebo dokonce i sauny.

Čeští kempaři jsou na tom nejlépe v EU

Jak moc je karavaning v Česku na vzestupu, dokládající statistiky tuzemských kempařů. Ti se na rozdíl od svých kolegů ze zemí střední Evropy mohou za uplynulou sezónu chlubit velice povzbudivými čísly. Jinde za hranicemi se návštěvnost meziročně propadla řádově o desítky procent, u nás to ale dle údajů Eurostatu bylo procento pouze jedno.

„Zatímco v roce 2019 strávili návštěvníci v kempech v ČR 3,37 milionu nocí, loni to bylo 3,34 nocí. Vzhledem k pandemické situaci se jedná o „malý zázrak“, který v žádné jiné zemi EU nemá obdoby. V žádné jiné zemi EU nedošlo k tomu, že by byl počet nocí strávených v kempech v době pandemie prakticky srovnatelný s počtem nocí strávených v nich před ní,“ míní Kovanda.

https://autobible.euro.cz/koupit-ojety-karavan-obytny-vuz/

EBF24

Pozitivním výsledkům se zdejší kempy těšily i navzdory tomu, že během loňského roku přišly o značnou část zahraniční klientely. Počet cizokrajných návštěvníků se totiž propadl o celých 45 procent. To samo o sobě dokládá dvě věci. Jednak že Češi kempování a karavaningu skutečně propadli a stejně tak i skutečnost, že neberou riziko možné nákazy tak vážně jako ostatní evropské národy. Ostatně také proto se dá podle Kovandy očekávat, že tuzemské kempy budou k radosti provozovatelů praskat ve švech i během letošního roku.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).