Menu Zavřít

Dolarový miliardáři nadále bohatnou, letos dosáhli svého historického maxima

21. 10. 2020
Autor: Profimedia.cz

Navzdory faktu, že se celá planeta nachází již půlroku v pandemickém stavu, existuje skupina lidí, kterým se daří jako ještě nikdy v předtím - miliardáři. Podle studie konzultantské společnosti PwC a švýcarské banky UBS se v letošním roce skupina dolarových miliardářů rozrostla a společně dosáhla na nejvyšší částku v historii. Daří se hlavně zdravotnickému a technologickému oboru.

Každá krize má své poražené a vítěze. V té aktuální, tedy pandemické, zdá se, zvítězili miliardáři jako skupina. Nárůst jejich bohatství z předešlých dvou let globální pandemie ještě urychlila, zejména ve zdravotnictví a technologiích, jinak řečeno v oborech, kterým se dostalo kvůli změně všedního života nevšední pozornosti. Všichni musí nosit roušky a používat dezinfekci, laboratoře se předhání ve vývoji účinné vakcíny a technologie části z nás zase umožňují, abychom svět zcela nevypnuli.

Celkové bohatství dolarových miliardářů dosáhlo ke konci letošního července hodnoty 10,2 bilionů dolarů. Dosavadním vrcholem byl rok 2017, kdy nejbohatší lidé planety společně schraňovali jmění v hodnotě 8,9 bilionů dolarů. Zvýšil se i počet členů elitního klubu, za poslední tři roky jejich počet navýšil o 31 lidí, tedy z 2 158 na 2 189 v letošním roce.

Podle PwC se daří hlavně těm, kdo vsází na nové technologie a zkouší nové cesty, kudy by se jejich podnikání mohlo ubrat. Ne nadarmo se říká, že obchodníci vidí v krizi příležitost, to vyplývá i z prohlášení jednoho italského miliardáře. „Krize způsobená covidem-19 by mohla být skutečnou hranicí mezi starou a novou ekonomikou. Dává nám příležitost vytvořit lepší hospodářské prostředí soustředící se na udržitelný růst a efektivitu s méně byrokracie a procesy,“ řekl.

Studia uvádí, že právě inovující podnikání je v posledních letech cestou ke zvýšení zisku. Dokazuje to rozdělení na tradiční miliardáře a inovátory (snažící se najít nové cesty, nebo podnikající v nastupujících oborech jako je umělá inteligence, drony nebo internet věcí). Hodnota jmění inovátorů za poslední dva roky vzrostla o 774 miliard dolarů, u tradičních miliardářů to bylo „pouze“ 210 miliard dolarů.

EBF24

Nelze opomíjet ani bezprecedentní dobročinnost světových miliardářů. Podle citované studie 209 z celkového počtu 2 189 dolarových miliardářů darovalo na potlačení šíření nákazy 7,2 miliardy dolarů, do této částky jsou zaznamenávány veškeré formy pomoci, ať už finanční, nebo materiální. V tak krátkém časovém období se jedná o nejvyšší darovanou částku nejbohatších lidí planety na potřebné projekty.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).