Menu Zavřít

Další milník. Investown má už 10 tisíc uživatelů, navíc se brzy propojí s Georgem od „Spořky“

12. 8. 2021
Autor: Investown
  • Tuzemská společnost Investown, která zprostředkovává vklady do rezidenčních nemovitostí, eviduje už 10 tisíc klientů

  • Platforma, za kterou stojí dvojice Filip Suk a Alan Pock Vysin, byla přitom spuštěna teprve letos v dubnu

  • V příštích měsících by se její klientská základna mohla navíc ještě mnohonásobně rozšířit. Bude totiž propojena s aplikací mobilního bankovnictví George od České spořitelny. Tu nyní využívá na 1,8 milionu zákazníků


Od jejího uvedení na trh neuplynul ještě ani půlrok, přesto si už může odškrtnout několik důležitých milníků. Když s Filipem Sukem a Alanem Pockem Vysinem redakce Euro.cz hovořila naposled, registrovala jejich platforma zprostředkovávající vklady do rezidenčních nemovitostí – výstižně nazvaná jako Investown – zhruba osm tisíc uživatelů, kteří skrze ni proinvestovali na 35 milionů korun. O necelý měsíc později je ale vše docela jinak.

Počet klientů se navýšil na rovných 10 tisíc a také objem vložených peněz poněkud nabobtnal. Konkrétně na sumu 50 milionů. I proto si Sukova a Vysinova společnost mohla svým klientům dovolit vyplatit zisky přesahující hranici 300 tisíc korun.

Lidé u nás za tři měsíce proinvestovali 35 milionů, říká Suk z Investownu. Jeho portál nabízí vklad do nemovitostí za pár stovek
Přečtěte si také:

Lidé u nás za tři měsíce proinvestovali 35 milionů, říká Suk z Investownu. Jeho portál nabízí vklad do nemovitostí za pár stovek

„Nemovitosti jsou v Česku všeobecně považovány za zajímavou investici a my ji přiblížili lidem, kteří nemají k dispozici pro investování statisíce korun,“ konstatuje CEO Investownu Alan Pock. „Jejich zájem několikanásobně předčil naše očekávání. Průměrná výše investované částky na jednoho uživatele se blíží pěti tisícům korun,“ vysvětluje s tím, že s každou další nemovitostí pochopitelně narůstá i vyplácená odměna. Ta by dle jeho názoru na konci následujícího měsíce měla přesáhnout dalších 400 tisíc korun.

Investorem do pár minut

Produktem původního českého startupu je internetový portál Investown.cz a k němu přidružená mobilní aplikace. Registrace zabere uživateli sotva pár minut, přičemž jakmile tento proces dokončí, může směle začít investovat. Nabídka aktuálně čítá 20 bytů nacházejících se napříč Českem, přičemž výše jednotlivých investic se v závislosti na choutkách zákazníků pohybuje od pětistovky do tří set tisíc korun.

Které byty Investown, respektive jeho dceřiná společnost nakoupí a nechá do nich uživatele platformy vložit své vlastní podíly, určuje počítačový algoritmus. Své matce pak společnost splácí úvěr, jenž od ní na nákup nemovitosti dostala, a sama vydělává na nájmu. Investown si z inkasovaných peněz pro sebe nechává 10 procent a zbytek přerozdělí mezi jednotlivé mikroinvestory v závislosti na velikosti jejich podílu. Vzhledem k minimálním částkám, jež lze prostřednictvím platformy do těchto objektů vkládat, není neobvyklé, aby jeden byt vlastnilo třeba i několik stovek lidí.

S Georgem by to mohlo jít ještě rychleji

Raketový růst Investownu nemusí být ani zdaleka u konce. Ba naopak, je velmi pravděpodobné, že v horizontu několika příštích měsíců se bude počet jeho klientů navyšovat spíše exponenciálně. To proto, že oba zakladatelé hodlají platformu propojit s Georgem, aplikací mobilního bankovnictví od České spořitelny.

Žádná investice není bez rizika, říká spolumajitel crowdfundingové platformy finGOOD
Přečtěte si také:

Žádná investice není bez rizika, říká spolumajitel crowdfundingové platformy finGOOD

Ta je v ostrém provozu od roku 2018, přičemž jen během loňska bylo jejím prostřednictvím uskutečněno na 35,6 milionu transakcí v celkové hodnotě zhruba 195 miliard korun. Aktuálně službu používá na 1,8 milionů zákazníků, přičemž všem z nich se v brzké budoucnosti díky zmíněnému startupu – s nímž největší tuzemská banka spolupracuje už od roku 2020 – otevřou nové investiční možnosti.

CONTENT24

„V Investownu jsme od samého začátku viděli velký potenciál a projekt skvěle zapadá do naší strategie pomáhat klientům k větší prosperitě,“ podotýká Jiří Skopový. Ten má v rámci České spořitelny na starost program Seed Starter zaměřující se rozvoj začínajících firem s velkým potenciálem. „Právě napojení startupů na naši zákaznickou bázi je největší přidanou hodnotou, kterou mladým firmám přinášíme. Pro řadu z nich je to mnohem důležitější než samotná finanční investice. Tu mohou získat jednoduše u celé řady investorů,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).