Menu Zavřít

Chystá se nová sociální síť WT:Social. Stojí za ní zakladatel Wikipedie

30. 10. 2019
Autor: CC BY-SA 2.0: Kristina Alexanderson

Zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales pracuje na vytvoření vlastní sociální sítě, která by byla alternativou facebooku a podobných platforem.

„Mojí myšlenkou je přenést principy Wikipedie na sociální síť,“ řekl dnes Wales na veletrhu digitálního průmyslu Digital X v Kolíně nad Rýnem. „Čau facebooku, je čas na něco nového,“ dodal.

Wikipedia na rozdíl od facebooku neobsahuje reklamu a je financována prostřednictvím darů. Walesova nová sociální síť s označením WT:Social má být stejně jako Wikipedia bez reklamy, uvedla DPA.

Wikipedia byla spuštěna 15. ledna 2001. Jde o encyklopedii s otevřeným obsahem, jejíž podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Encyklopedii netvoří placený redakční tým, články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či případně vytvořit nový záznam.


Technologické firmy se bojí úřadů: na lobbing vydaly rekordní sumy

 Facebook, ilustrační foto


„Dovedete si představit sociální síť, na které může příspěvky zpracovávat celá komunita?“ ptal se dnes Wales posluchačů z digitálního průmyslu na kolínském veletrhu. Právě tato možnost by měla být jedním z aspektů, které hrají klíčovou roli v jeho nové sociální síti, poznamenala DPA.

Wales na nové síti WT:Social pracuje se dvěma vývojáři. Uživatelům, kteří se do nynější rané fáze sítě zaregistrují, slibuje, že jim zašle vlastní žádost o přátelství. „Budu považovat za úspěch, když vybudujeme skvělou malou komunitu, ve které se budu cítit dobře,“ uvedl třiapadesátiletý Wales.

Čtěte také:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Google porušuje GDPR, tvrdí studie. Dtest a další spotřebitelské organizace si na něj stěžují

Unie se shodla na směrnici o digitálním copyrightu. Má posílit práva tvůrců

Cenzura v Rusku: Google maže nepohodlné výsledky vyhledávání

BRAND24

Tlak na technologické giganty: v USA vyšetřují Google kvůli přílišné tržní síle

Facebooku lze nařídit mazání příspěvků a urážlivých komentářů, rozhodl Evropský soudní dvůr

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).