Menu Zavřít

Česká ekonomika zpomalila růst na 2,3 procenta. Vývoj ale zůstává příznivý

31. 3. 2017
Autor: Michael Tomeš

Česká ekonomika loni rostla meziročně o 2,3 procenta a ve 4. čtvrtletí roku 2016 o 1,9 procenta. Potvrdily to zpřesněné údaje o hrubém domácím produktu (HDP) od Českého statistického úřadu (ČSÚ). Oproti roku 2015, kdy HDP stoupl o 4,6 procenta, loni roční růst značně zpomalil. Podle ekonomů však loňský nižší růst neznamená obrat v příznivém vývoji ekonomiky.

V aktuálních údajích se nezměnil ani mezičtvrtletní růst ekonomiky, který činil v posledním čtvrtletí loňského roku 0,4 procenta. Odhad HDP byl sice podle statistiků zpřesněn kvůli novým údajům za sektor vládních institucí, ale na tempo růstu ekonomiky to nemělo výrazný dopad.

Tuzemské hospodářství poslední tři roky vytrvale posiluje. Loňský celoroční růst je ale z těchto tří let nejnižší.


Jak vidí budoucnost Miroslav Zámečník? Přečtěte si komentář:

Komentář: Staré recepty životní úroveň Čechů nezvýší

Makrooko Miroslava Zámečníka

Reálné příjmy domácností na obyvatele loni podle dnešních údajů ČSÚ stouply oproti předchozímu roku o 3,1 procenta. Spotřeba domácností také rostla, ale pomalejším tempem - o 2,7 procenta. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele dosáhl 23 436 korun, zatímco měsíční spotřeba na obyvatele činila 21.295 korun.

MMF24

V závěru roku naopak mírně klesly zisky nefinančních podniků. Míra zisku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 činila 49,7 procenta, což bylo o 1,5 procentního bodu méně než před rokem. Za poklesem stojí podle statistiků hlavně navýšení nákladů na mzdy o 5,8 procenta. Míra investic firem se ale zvýšila.

Analytici: Růst je stabilní, ale chybí veřejné investice
Podle analytiků byl růst české ekonomiky navzdory zpomalení v loňském roce stabilní, letos zřejmě opět zrychlí.

Soukromá spotřeba vytrvale roste, za nízkým posílením ekonomiky stojí podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela hlavně vládní investice. „V pohledu na tvorbu kapitálu podle účelu je vidět, že propad nastal zejména v kategorii ostatní budovy, za kterou se skrývají zejména infrastrukturní stavby,“ uvedl. „Na druhé straně firmy využívají své současné velmi dobré situace, a investiční aktivitu obnovily,“ doplnil.

Také podle Petra Dufka z ČSOB jsou u investic do veřejného sektoru rezervy. „Spíše než nedostatkem peněz trpí nedostatkem projektů,“ uvedl.

Vývoj ekonomiky analytici hodnotí jako stabilní. „I tento nízký růst se zdá být pro ekonomiku zdravým,“ sdělil hlavní analytik tginvest.cz Petr Vlasák. Růst mezd je podle něj dobrý a zároveň si Česko drží velmi nízkou nezaměstnanost. „Trh práce dosáhl rekordních dat z několika pohledů. Kromě nízké nezaměstnanosti je v České republice nejvyšší počet ekonomicky aktivních lidí od začátku měření. To vedlo v minulém roce k nejvyššímu počtu odpracovaných hodin od roku 1998,“ doplnil ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Letos růst ekonomiky podle ekonoma Zeisela z Komerční banky opět zrychlí. „Očekáváme, že v prvním čtvrtletí letošního roku ekonomika zrychlila,“ uvedl. Nasvědčují tomu podle něj zveřejněné údaje z průmyslu.“Za celý letošní rok očekáváme zrychlení růstu HDP na 2,7 procenta z loňských 2,3 procenta,“ doplnil Zeisel.

Podívejte se na přehledné statistiky makroekonomických ukazatelů na webu Finance.cz


Přečtěte si také:

Čeští vývozci vydělali díky intervencím přes bilion korun

Běžný účet platební bilance Česka byl loni v rekordním přebytku 52,6 miliardy


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).