Menu Zavřít

Celosvětová hodnota fúzí a akvizic letos trhala rekordy. Poprvé v historii přesáhla hodnotu pěti bilionů dolarů

22. 12. 2021
Autor: Depositphotos
  • Celosvětová aktivita v oblasti fúzí a akvizic (M&A) během tohoto roku překonala dosavadní rekordy. Ty přitom vydržely vzdorovat dlouhých 15 let

  • V době před finanční krizí činilo historické maximum 4,42 bilionu dolarů. Podle údajů společnosti Dealogic však letos sektor poprvé přesáhl hranici pěti

  • Oproti minulému roku narostly M&A globálně o 63 procent na 5,63 bilionu dolarů. V Evropě vzrostly o 47 procent, zatímco v Asii a Tichomoří o sedmatřicet


Technologie a zdravotnictví, které obvykle mají největší podíl na trhu fúzí a akvizic, hrály hlavní roli i v roce 2021. To bylo zčásti způsobeno odloženou poptávkou z loňského roku, kdy jejich tempo kleslo na tříleté minimum v důsledku celosvětového finančního propadu po pandemii covid-19. Na druhou stranu je však potřeba dodat, že ke vzniku více než 200 nových společností v rámci M&A letos do značné míry přispěla i příhodná situace na trhu.

„Silné akciové trhy jsou klíčovou hnací silou fúzí a akvizic. Když jsou ceny akcií vysoké, obvykle to koresponduje s pozitivním ekonomickým výhledem a vysokou důvěrou generálních ředitelů,“ objasnil pro Reuters Tom Miles, spoluvedoucí oddělení fúzí a akvizic pro oblast Amerik ve společnosti Morgan Stanley. Zmíněná agentura s odkazem na platformu Dealogic uvádí, že objem transakcí ve Spojených státech se oproti minulému roku téměř zdvojnásobil na 2,61 bilionu dolarů (58,4 bilionu korun). V Evropě vyskočil o 47 procent na 1,26 bilionu dolarů (28,2 bilionu korun), zatímco v Asii a Tichomoří o sedmatřicet na 1,27 bilionu dolarů (28,4 bilionu korun). Celkově se pak vyšplhal na rekordní hranici 5,63 bilionu dolarů (126 bilionů korun).

„Přeshraniční aktivita v Číně byla skromná a korporace z jiných asijských zemí posílily nákupy globálních aktiv. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat, zejména pokud jde o transakce v Evropě a Spojených státech,“ uvedl Raghav Maliah z Goldman Sachs.

Ekologie a udržitelnost jako klíčové téma

Největší transakce letošního roku se odehrály v jeho první polovině. Konkrétně jde o dohodu společností AT&T a Discovery v hodnotě 43 miliard dolarů (962,3 miliardy korun) a odkup společnosti Medline Industries v hodnotě 34 miliard dolarů (760,9 miliardy korun). Tempo uzavírání obchodů však nevykazovalo žádné známky zpomalení ani ve druhém pololetí.

Zase ten Apple. Americká firma je podeváté za sebou nejhodnotnější značkou světa, žebříčku nadále vládnou technologičtí giganti
Přečtěte si také:

Zase ten Apple. Americká firma je podeváté za sebou nejhodnotnější značkou světa, žebříčku nadále vládnou technologičtí giganti

Koncem listopadu přišla společnost KKR s nabídkou na koupi firmy Telecom Italia, největšího telekomunikačního operátora na Apeninském poloostrově. Toho ocenila na zhruba 40 miliard dolarů (895,2 miliardy korun) včetně čistého dluhu, což by se v případě realizace stalo největším odkupem soukromého kapitálu v Evropě a celkově druhým největším na světě. Hnacím motorem takzvaných private equity transakcí, jejichž objem se podle společnosti Dealogic ve srovnání s minulým rokem téměř zdvojnásobil na rekordních 985,2 miliardy dolarů (22 bilionů korun), byla snadná dostupnost financování.

„Investoři nasazují hotovost nebývalým tempem, což znamená, že v globálním měřítku dosáhlo ocenění aktiv historického vrcholu,“ uvedl Luigi de Vecchi, předseda bankovního poradenství společnosti Citigroup. „Otázkou je, zda ceny, které se nyní platí, budou dávat smysl i v budoucnu,“ dodal. Pod tlakem, aby jejich podniky byly ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí, se hlavní představitelé firem snaží najít cíle, které mají správné klimatické reference. „Spolu s technologiemi a digitální transformací je udržitelnost klíčovým tématem pro většinu správních rad,“ doplnil de Vecchi.

Obchody nezpomalí ani inflace

Ruku v ruce s přibývajícím počtem fúzí a akvizic sílil letos zájem o služby v oblasti investičního bankovnictví. V Deutsche Bank stihnou během roku 2021 s největší pravděpodobností v tomto ohledu překonat i magickou hranici 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). „Téměř po všech produktech investičního bankovnictví je nebývalá poptávka,“ potvrdil Berthold Fuerst, globální spoluředitel uvedené instituce pro M&A.

Miliardáři na pandemii zbohatli. Teď jim patří 3,5 procenta všech světových nemovitostí, polepšili si o 180 bilionů
Přečtěte si také:

Miliardáři na pandemii zbohatli. Teď jim patří 3,5 procenta všech světových nemovitostí, polepšili si o 180 bilionů

Jako lukrativní byznys se pro takto specializované bankovní domy ukázalo i rozbíjení podnikových impérií a konglomerátů. Plán na rozdělení svých hlavních činností a vyčlenění několika jednotek ve druhé polovině letošního roku oznámily například General Electric, Johnson & Johnson a Toshiba.

Aktuálně příliv transakcí žádné známky zpomalení nevykazuje. Jedná se pravděpodobně o důsledek toho, že většina společností a investorů spěchá s uzavíráním obchodů před možným zvýšením úrokových sazeb, ke kterémužto kroku se během příštích měsíců hodlá uchýlit americký Fed v rámci svého boje proti rostoucí inflaci. Bankéři každopádně druhým dechem dodávají, že i když tak Federální rezervní systém učiní, aktivita při uzavírání obchodů by nadále měla zůstat relativně vysoká.

BRAND24

„Nemyslím si, že samotný pohyb úrokových sazeb směrem vzhůru bude katalyzátorem, který by trh fúzí a akvizic odsunul na vedlejší kolej,“ dodal na závěr Miles.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).