Bulharsko má nejvíce fintechových firem v regionu, Česko je druhé

14. 5. 2018
Zdroj: Profimedia.cz

Bulharsko vede žebříček počtu fintechových firem ve střední a východní Evropě. Působí tam celkem 70 společností, vyplývá to ze studie banky Unicredit. Česko s 67 firmami obsadilo druhou příčku, následuje Rumunsko s 59 firmami.

Bulharsko vede také v další statistice. Působí tam nejlépe zafinancovaná firma v sektoru. Nejmenované společnosti se podařilo od investorů vybrat celkem 25 milionů eur. V současnosti působí v regionu střední a východní Evropy 608 fintechových firem. Téměř desetina z nich se zaměřuje na kryptoměny.

Jedním z důvodů, proč se fintechu v tomto regionu tak daří, je vzrůstající obliba internetového bankovnictví. V Česku či Srbsku se od roku 2010 zdvojnásobil počet jeho uživatelů, uvádí web EuScoop.com. Dalším faktorem je vyšší počet lidí narozených v tzv. digitální éře, ve střední a východní Evropě je to téměř polovina populace, v západní Evropě pouze 40 procent obyvatelstva.

Fintech je označením oboru finančních technologií. Sdružuje v sobě inovace a propojení finančního sektoru s novými technologiemi. Zahrnuje například virtuální peněženky, P2P půjčky nebo crowdfundingové platformy.

Čtěte: Rozpuštěný a vypuštěný fintech. Bankovní revoluce nebude

 Kdo nás koupí? Marek Galetka se snaží nastartovat růst své firmy FinGood. I on bude potřebovat investory.

Přečtěte si také:

Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay

Sázka na fintech. Rothschildův fond chystá obří emisi

Poslední záchvěv revoluce. Banky v mobilu převrat nezpůsobí

Do české fintech firmy Twisto vstoupila polská ING Bank Śląski

Jeden z pětice mužů Mitonu Ondřej Raška (vpravo, 36 let) investoval do mladého finančníka Michala Šmídy (26), aby vytvořili službu Twisto.


  • Našli jste v článku chybu?