Menu Zavřít

BP ztrojnásobila zisk. Rozjíždí rekordní počet projektů

2. 5. 2017
Autor: BP

Základní zisk britské ropné společnosti BP se v letošním prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobil na 1,51 miliardy dolarů (37,2 miliardy korun) z 532 milionů dolarů ve stejném období loňského roku. Přispěly k tomu vyšší ceny ropy a vyšší produkce, výsledky ale přináší i razantní snížení nákladů.

Výsledek překonal odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali zisk na 1,26 miliardy dolarů. Základní zisk nezahrnuje některé mimořádné položky a výkyvy v ohodnocení zásob.

Podnik by zveřejněnými výsledky mohl uklidnit investory. V únoru je totiž překvapil sdělením, že k tomu, aby letos po sérii investic dospěl k vyrovnanému hospodaření, musela by se cena ropy pohybovat kolem 60 dolarů za barel.


Rusko otevřelo vrty na severu:

Rusové bez ohledu na sankce dobývají arktickou ropu

 Rosněft zahájila těžbu v Moři Laptěvů


Čistý zisk BP ve čtvrtletí vystoupil na 1,4 miliardy dolarů z 583 milionů před rokem. Dividendu firma navrhuje ponechat na deseti centech na akcii.

BP letos hodlá zahájit až osm projektů, což je nejvyšší roční počet v historii podniku. Některé z těchto projektů budou v Ománu a v Ázerbájdžánu. Do konce desetiletí by tak měla firma těžbu ropy zvýšit o 800 tisíc barelů denně. V letošním prvním čtvrtletí produkce ropy a zemního plynu činila 3,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně a meziročně byla o pět procent vyšší.

CONTENT24

Dále čtěte:

Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru

Rusko nesnižuje těžbu ropy, jak se dohodlo s kartelem OPEC

Dražší ropa a škrty zabraly. Ropní giganti mají konečně peníze

 ropné pole


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).