Menu Zavřít

Boj o milionový dům

9. 10. 2009
Autor: Euro.cz

Česká spořitelna

EBF24

Ministerstvo financí by mohlo přijít o lukrativní dům v centru Prahy. Soud prvního stupně dal minulý týden za pravdu České spořitelně, která tvrdí, že objekt získala vydržením. Podle informací týdeníku EURO stát podá odvolání. Rozhodnutí soudu by totiž jinak znamenalo, že dům v pražské Tyršově ulici definitivně patří bance. O dům se přitom s bankou soudí ministerstvo financí už třetí rok. „Dům v Tyršově ulici jsme převzali k 30. prosinci 1991 v souvislosti s privatizací České státní spořitelny a starali se o něj jako o vlastní. Uvítali jsme proto rozhodnutí soudu, které potvrdilo, že tato nemovitost je naším vlastnictvím. Očekáváme, že nedojde k odvolání a že tento rozsudek nabude právní moci,“ uvedla za banku Kristýna Havligerová.
O co jde? Dům totiž podle katastru patří státu, ale sídlí v něm Česká spořitelna. Teprve před třemi lety úředníci banku zažalovali, protože se odmítla vystěhovat. Tvrdila, že dům patří jí na základě privatizace. Soud dal bance dvakrát za pravdu. Nejvyšší soud však oba rozsudky zrušil a vrátil kauzu k městskému soudu. Ten loni definitivně rozhodl, že spor půjde k soudu prvního stupně a vše se bude řešit od začátku. Spořitelna změnila strategii a začala tvrdit, že dům získala vydržením a byla při tom v dobré víře. To byla pro banku jediná šance, jak dům získat, neboť vlastnictví na základě privatizace zatrhl nejvyšší soud. Vydržet majetek přitom může ten, kdo ho v dobré víře déle než deset let užívá a stará se o něj.
Někteří realitní makléři odhadují, že nemovitost, o kterou stát nyní může přijít, má hodnotu 80 až 100 milionů korun. Celou kauzu podle informací týdeníku EURO sledují i policisté. Není totiž jasné, proč si úředníci všimli teprve nedávno, že banka používá dům, který patří státu. Další otázkou je, jak je možné, že banka za více než deset let nepotřebovala list vlastnictví, ze kterého vyplývá, na koho je dům napsán.
Na začátku přitom byly nejasnosti v dokumentaci k privatizaci tehdejší České státní spořitelny, která dům koupila v roce 1991. Veškerý její majetek měl přejít na nově vzniklou Českou spořitelnu, kromě objektů z privatizace vyčleněných. Jenže nebylo jasné, zda zmiňovaný dům byl, nebo nebyl z privatizace vyčleněn. Soud právě loni rozhodl, že banka nemohla dům získat na základě privatizace.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).