Menu Zavřít

Babiš přikupuje e-shopy. Skupina Hartenberg z jeho fondů investuje do Ovečkárny a SportObchodu

5. 7. 2021
Autor: Pixabay
  • Investiční skupina Hartenberg ve spolupráci s eRockets získá většinové podíly v českých e-shopech Ovečkárna a SportObchod

  • Financování obchodům pomůže s exportem do zahraničí

  • Skupiny koupily podíly v obou firmách za nižší stovky milionů korun

  • Společnost Hartenberg patří do svěřeneckých fondů Andreje Babiše a v minulosti investovala například do prodejny Astratex nebo do klinik umělého oplodnění


Skupina Hartenberg ze svěřeneckých fondů premiéra Andreje Babiše spolu s eRockets investuje do dvou tuzemských e-shopů. Obě společnosti nyní získaly většinový podíl ve firmě Czech Wool company, která provozuje internetový obchod Ovečkárna s výrobky z vlny, a v e-shopu se sportovními potřebami SportObchod. Cílem financování je zejména expanze do zahraničí, Ovečkárna v současné době působí mimo Česka i na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku. V nejbližší době plánují vlnu prodávat i do Německa a Rakouska a právě s tím jim pomůže investice.

Podle informací webu e15 za podíl v obou e-shopech zaplatily investiční skupiny dohromady částku v nižších stovkách milionů korun. Hartenberg Ovečkárnu koupil přes partnerskou společnost enterstore, která prostřednictvím akvizice získává ve firmě většinový podíl. Celou transakci pak zajistila firma Deloitte. Pro enterstore představuje Ovečkárna v pořadí již třetí počin v oboru e-commerce. Na úvodní investici do společnosti Astratex, což je jeden z největších internetových prodejců spodního prádla v Evropě, navázala koupě podílu SportObchodu, který nabízí specializované sportovní vybavení. Nyní je doplní výrobce vlny.

Astratex rostl koronaviru navzdory. Letos čekáme tržby kolem miliardy korun, říká brand manažerka e-shopu s prádlem
Přečtěte si také:

Astratex rostl koronaviru navzdory. Letos čekáme tržby kolem miliardy korun, říká brand manažerka e-shopu s prádlem

„Ovečkárna nás přesvědčila zejména kvůli své unikátnosti. Jedinečný produkt ve spojení se silným tržním postavením, vlastní značkou Vlnka a takřka bezkonkurenční pozicí v regionu vytváří z Ovečkárny ideální platformu pro další zahraniční expanzi. Nabídka Ovečkárny navíc splňuje požadavky moderních spotřebitelů, jelikož jde o produkty z přírodních materiálů, které jsou výsledkem lokální, ekologické a udržitelné produkce,“ říká investiční manažer Hartenberg Capital David Hort.

Skupina eRockets má s budováním e-commerce projektů bohaté mezinárodní zkušenosti. Mezi nejúspěšnější z nich se řadí právě zmiňované české obchody Astratex, SportObchod a od letošního roku také Grizly.cz. „Jsem hrdý na to, že zlínská společnost míří na evropskou scénu. Je to mimořádný krok pro celý region. Budeme totiž vyvážet nejen produkty, ale tradici a staleté zkušenosti našich předků,“ říká zakladatel Ovečkárny Martin Bernátek. Na svém křesle šéfa firmy zůstane i nadále.

Cílem je export

Czech Wool company se v poslední době daří. Loni vykázala růst prodeje i počtu zaměstnanců, kterých tu aktuálně pracuje čtyřicet. Firma plánuje nábor dalších. „V letošním roce očekáváme obrat okolo 200 milionů korun. Nicméně pro další období s novými partnery po boku jsou naše cíle výrazně ambicióznější,“ prohlašuje Bernátek. Dodává, že do pěti let chce společnost dosáhnout obratu jedné miliardy korun a do roka otevřít e-shop v Německu, což, jak dodává, bude pouze první krok expanze do Evropy.

Skupina Rohlik Group získala od investorů už 100 milionů eur. Stal se z ní jednorožec, má hodnotu přes 25 miliard
Přečtěte si také:

Skupina Rohlik Group získala od investorů už 100 milionů eur. Stal se z ní jednorožec, má hodnotu přes 25 miliard

SportObchod založili podnikatelé Josef Mech a Martin Došek už v roce 2002. Má obrat zhruba půl miliardy ročně a působí ve všech německy mluvících zemích. U nás má kamenné prodejny v Praze a v Brně. Vedoucí pozici mezi třemi e-shopy patřícími pod Hartenberg a eRockets má Astratex s miliardovým obratem a téměř dvěma stovkami zaměstnanců, ve kterém Babišova investiční skupina působí od roku 2018.

ebf 24 - tip duben

Hartenberg Holding v loňském roce financoval projekty luxusních nemovitostí v Praze a předtím fond proslul především akvizicemi klinik umělého oplodnění a koupí polikliniky v Modřanech. Z obchodů společnost investuje například do sítě květinářství Flamengo a má akcie i v potravinářství a biotechnologii.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).