Menu Zavřít

Americké sankce proti Íránu musí být odvolány, nařídil Mezinárodní soudní dvůr

3. 10. 2018
Autor: čtk

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) dnes vydal dočasné nařízení, aby byly zrušeny americké protiíránské sankce týkající se humanitárního zboží. Spojené státy letos zavedly proti Íránu nové sankce poté, co vypověděly mezinárodní jadernou dohodu s Teheránem z roku 2015. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v reakci řekl, že USA odstoupí od smlouvy o ekonomických a konzulárních vztazích s Íránem z roku 1955.

Íránci se v dohodě zavázali omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Americký prezident Donald Trump ale dokument kritizoval mimo jiné s argumentem, že se nevztahuje na íránský balistický program.

Írán se na ICJ obrátil v červenci s odůvodněním, že USA rozhodnutím obnovit sankce porušily mezinárodní závazky, zejména íránsko-americkou smlouvu o přátelství z roku 1955. Pakt, který byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti, obě země uzavřely dlouho před íránskou islámskou revolucí, která zpřetrhala jejich vazby. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy od roku 1980.

Pompeo dnes prohlásil, že americká administrativa od paktu odstoupí a že praktický dopad tohoto kroku se uvidí. Írán smlouvu podle něj roky porušoval. Ministr také obvinil Teherán ze zneužívání ICJ k politickým účelům a z ohrožování amerických misí v Bagdádu a irácké Basře. Řekl, že USA bez ohledu na soudní rozhodnutí zajistí, aby se do Íránu dostala humanitární pomoc, a rozhodnutí soudu interpretoval jako porážku pro Írán.

V dnešním předběžném rozhodnutí ICJ, který je orgánem OSN, se uvádí, že Washington musí odstranit jakékoli překážky, plynoucí ze znovuzavedení amerických sankcí, které brání vyvážet do Íránu „léky a lékařská zařízení, jídlo a zemědělské komodity a náhradní díly a vybavení potřebné pro zajištění bezpečnosti civilního letectví“. O tom, jak budou překážky odstraněny, může Washington rozhodnout sám, uvedl soud.

EBF24

Rozhodnutí soudu je právně závazné, zda se jím ale Bílý dům bude řídit, zatím není jasné. Podle AP lze očekávat, že při dalším slyšení Spojené státy zpochybní jurisdikci ICJ a zopakují, že soud by neměl mluvit do záležitostí národní bezpečnosti.

Přečtěte si také:

Trump: Íránští vůdci rozsévají smrt, USA zavedou nové sankce

Trump podepsal příkaz k obnovení protiíránských sankcí. EU je bude blokovat

Ilona Švihlíková: Evropský „superdeal" s Trumpem

Když si kohouti notují: žoviální Juncker je ideálním partnerem pro hulváta Trumpa

Trumpovo varování: Írán by už neměl vyhrožovat USA, jinak ponese následky

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).