Menu Zavřít

Američané chtějí český antivirový program Avast. NortonLifeLock by za něj mohl dát 173 miliard

15. 7. 2021
Autor: VitVit, Wikimedia Commons
  • Česká softwarová firma Avast jedná o svém prodeji americké společnosti NortonLifeLock

  • Hodnota transakce dosáhne podle deníku Wall Street Journal 173 miliard korun, a pokud žádná ze stran neustoupí, mohla by se uskutečnit do konce měsíce

  • Avast dlouhodobě patří ke světové špičce, je po svém kupci druhou největší antivirovou společností

  • Pokud by obchod proběhl, jednalo by se o historicky největší akvizici původem české firmy


Česká antivirová firma Avast by již brzy mohla změnit majitele. S odvoláním na informované zdroje to ve středu sdělil deník Wall Street Journal. Americký softwarový gigant NortonLifeLock, dříve známý jako Symantec, chce koupí českého programu posílit spotřebitelský software. Americký list odhaduje hodnotu transakce na více než osm miliard dolarů, tedy zhruba 173 miliard korun. Vychází přitom z tržní hodnoty Avastu, která se nyní pohybuje okolo  5,2 miliardy liber (155,7 miliardy korun) a připočítává k ní provizi, která se tradičně pojí s obchody v podobné hodnotě. Pokud ani jedna ze stran od dohody neustoupí, mohla by být uzavřena ještě v červenci, píše WSJ.

„Představenstvo společnosti Avast potvrzuje, že probíhají pokročilá jednání o možné fúzi Avastu se společností NortonLifeLock. Nelze s jistotou říci, zda se transakce uskuteční, ani za jakých podmínek bude případná fúze dohodnuta,“ uvádí Avast v tiskové zprávě. S akciemi Avastu se obchoduje na burzách v Praze a Londýně, a jelikož o akvizici se jedná na ostrovech, musí se transakce podřídit místním obchodnímu pravidlům nazvaným The Takeover Code. Podle nich má nyní NortonLifeLock čas 28 dní, aby se vyjádřil, zda o koupi druhé značky opravdu stojí.

WhatsApp či Messenger jsou velkým rizikem pro bezpečnou firemní komunikaci, tvrdí technický šéf Safeticy Zbyněk Sopuch
Přečtěte si také:

WhatsApp či Messenger jsou velkým rizikem pro bezpečnou firemní komunikaci, tvrdí technický šéf Safeticy Zbyněk Sopuch

Detaily dohody zatím obě společnosti tají, ale podle všeho půjde o jednu z vůbec největších akvizic firmy s původem v Česku. Obchod by údajně měl proběhnout v kombinaci hotovosti a akcií Avastu.

Spojení antivirové elity

Česká společnost Avast patří k průkopníkům antivirové ochrany, pod vedením zakladatelů Eduarda Kučery a Pavla Baudiše vznikla v roce 1988. Z místní firmy se od té doby Avast posunul do role nadnárodní společnosti. Odborníci z IT řadí zabezpečení počítačů i mobilů od Avastu ke světové špičce. Produkty české firmy využívá 435 milionů uživatelů napříč planetou. Velká část nabídky je zdarma. Firma aktuálně zaměstnává okolo 1700 lidí a podle vlastních slov zablokuje měsíčně jeden a půl miliardy hackerských útoků.

Před pěti lety Avast koupil konkurenční český antivirus AVG a stal se druhým největším světovým hráčem v oboru, po zmiňovaném NortonLifeLock. Stejně jako mnohé jiné softwarové firmy, Avast těžil z koronavirové pandemie, za první čtvrtletí roku 2021 utržil 5,1 miliardy korun, tedy o desetinu více než před rokem. Zakladatelé ve společnosti drží pětatřicetiprocentní podíl.

Autor hry Beat Saber a ředitel YouTube investují do českých kol. Startupu Outfindo poskytnou 10 milionů
Přečtěte si také:

Autor hry Beat Saber a ředitel YouTube investují do českých kol. Startupu Outfindo poskytnou 10 milionů

V březnu naopak Avast prodal jeden ze svých vynálezů - aplikace Safety Mobile, která umožňuje rodičům kontrolovat mobily svých potomků, přešla výměnou za 66 milionu dolarů (1,46 miliardy korun) pod značku Smart Micro Software.

V českém prostředí se vedení firmy v poslední době proslavilo především dobročinností. Generální ředitel společnosti Ondřej Vlček na jaře založil spolu s manželkou Katarínou rodinnou nadaci, do níž ihned vložili 1,5 miliardy korun na pomoc rodinám, které zasáhla těžká nemoc. Mimo jiné si dali za cíl vybudovat dětský hospic.

CONTENT24

Společnost NortonLifeLock sídlí v arizonském městě Tempe. Má tržní hodnotu 16 miliard dolarů a dříve se jmenovala Symantec. Pak ovšem před dvěma lety firma prodala sekci Symantec, zaměřenou na výrobu bezpečnostní ochrany pro úřady a podniky, americkému výrobci čipů Broadcom. Mezi její nejúspěšnější produkty patří antivirová ochrana Norton a systém LifeLock, který chrání proti krádeži identity.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).