Menu Zavřít

4 obžalovaní, 28 svědků a celkem 21 jednání. Olomoucký soud začne v úterý projednávat kauzu Vidkun

16. 2. 2020
Autor: Redakce

Olomoucký krajský soud otevře v úterý dlouho očekávanou korupční kauzu s názvem Vidkun, v níž jsou obžalovaní čtyři lidé včetně dvou tehdy vysoce postavených policistů či bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Rozsáhlým případem se bude soud zabývat po čtyřech letech a čtyřech měsících od policejní razie na několika místech v Olomouci, po které skončili na tři měsíce ve vazbě tehdejší dva olomoučtí policisté a podnikatel Ivan Kyselý. Kauza je nařízena od 18. února do 7. května, soudce Martin Lýsek nařídil 21 jednání.

Případ podle žalobců odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Bývalý hejtman Rozbořil je obžalován z podplácení, na někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje a krajského policejního náměstka Karla Kadlece podal žalobce obžalobu ze zneužití pravomocí. Kadlec je navíc obžalován i z přijetí úplatku. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalován z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni obžalovaní vinu popírají.

"Nic se na tom nezměnilo. Obhajoba je postavena na tom, že šlo jen o rozhovor u piva. Pan Rozbořil tvrdí, že se nejednalo o žádnou korupci, co je mu kladeno za vinu, popírá a na tom nadále trvá," řekl ČTK jeho obhájce Petr Konečný.

Soudce Martin Lýsek nařídil 21 jednacích dnů hlavně s ohledem na rozsah dokazování. Spis má podle soudce 16.524 listů a přes 40 příloh, z nichž každá zabírá jednu krabici. "Jde o rozsáhlou věc i co se týče dokazování, navíc někteří svědkové v přípravném řízení se vyjadřovali i několik dní," řekl již dříve ČTK soudce Lýsek.

V úterý po přečtení obžaloby by se ke slovu měli dostat postupně obžalovaní, pro jejich výslech má soudce vyhrazeny čtyři dny. Svědci by měli přijít na řadu v březnu. "Státní zástupce navrhuje vyslechnout 28 svědků. Další svědecké výpovědi navrhuje ke čtení, z nichž obhajoba navrhuje vyslechnout osobně ještě několik dalších osob," podotkl soudce.

Žalobci podali obžalobu loni 1. července, vyšetřování policisté ukončili předloni v polovině listopadu. Podle státního zástupce Petra Šeredy bylo vyšetřování náročné i z hlediska času především kvůli analýze počítačových dat a audionahrávek. Soudce se poté několik měsíců seznamoval se spisem, vyrovnat se musel i s návrhy obhajoby. Obhájci všech obžalovaných totiž vzápětí podali soudu podnět k předběžnému projednání obžaloby, vyhnout se tak chtěli hlavnímu líčení. Podle soudce k tomu však nebyl důvod.

Kriminalisté prohledávali i byt bývalého ministra Langra

Podle usnesení o zahájení trestního stíhání tehdejší policejní náměstek Kadlec vlivnému podnikateli Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení. Šlo například o kauzy olomouckého akvaparku, HC Olomouc, závodiště Lazce, ale i o kauzu Tesco SW, které měly zůstat utajeny.

Kauza Vidkun se otevřela 13. října 2015 policejní razií, kdy policie prováděla domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není.

Čtěte také:

Kauza Vidkun: Státní zástupce podal obžalobu na čtyři lidi, včetně exhejtmana Rozbořila

GIBS navrhla obžalobu Vokála kvůli vyzrazení razie Vidkun. Hrozí mu pět let

WT100

Radek nevypovídá: Detektiv v kauze Vidkun odmítá spolupráci

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).