Zvlhlý prach a kocovina: etické investice vynášejí víc než zbraně a alkohol - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zvlhlý prach a kocovina: etické investice vynášejí víc než zbraně a alkohol

, tre,
Zvlhlý prach a kocovina: etické investice vynášejí víc než zbraně a alkohol
Zdroj: Profimedia.cz

Investoři, kteří zohledňují etický rozměr svých investic, vydělávají více peněz než ti, kteří se soustředí čistě na finanční měřítka. Navzdory obecnému přesvědčení k takovému závěru dospěla nedávná studie Deutsche Bank.

Má se za to, že brát ohledy na ekologii či řešit společenské dopady aktivit je sice ušlechtilé, ale nikoli slučitelné s velkým ziskem. Investor, který tak činí, se automaticky ochuzuje o řadu příležitostí vydělat.

Tento zažitý pohled na věc vyvrací studie Deutsche Bank, která pracuje s daty z let 1991-2004. Práce ukazuje, že společnosti, které úspěšně absolvují test ESG (Environment, social, governance), čímž získají „glejt“ zodpovědného subjektu přispívajícího k udržitelnému rozvoji, zhodnocují více než ty, které tuto nálepku nemají.

Snadno a levně
Nejsnazší cestou, jak investovat eticky bez velkých prvotních nákladů a hodin strávených studováním etického profilu jednotlivých firem, je zvolit některý z veřejně obchodovaných fondů (ETF). Řada z nich se soustředí právě na „etické akcie“. Mezi ty největší patří iShares MSCI World SRI UCITS ETF. V portfoliu má více než 400 titulů z celého světa a zásadně se vyhýbá kontroverzním odvětvím, jako jsou zbrojní, hazardní či tabákový průmysl.

Nefinanční kritéria mají nakonec finanční efekt, tvrdí zpráva, kterou vypracovala trojice Markus Müller, Enrico Börger a Michele Bovenzi. „Hlavním přínosem studie je zřejmě zjištění, že zohledňování faktorů ESG může nejen pomoci dosáhnout určitých žádoucích společenských či environmentálních cílů, ale rovněž může hrát roli v rozhodování čistě z finančního hlediska,“ uvádějí autoři.

Období, které zpráva sleduje, zahrnovalo několik etap tržního růstu i recese a portfolia s razítkem ESG obstála lépe než ta, která obsahovala „hříšné akcie“ zbrojařů nebo tabákových koncernů. Autoři to připisují faktu, že etičtí investoři věnují objektu své investice větší pozornost, a nejsou tudíž příliš přelétaví. Roli hraje i dobré vedení firem, které je schopné budit loajalitu zaměstnanců. Etické společnosti mají též menší tendenci riskovat.

Navzdory představě o dravosti a bezohlednosti finančního světa je společensky zodpovědné investování na vzestupu. Americké fondy, které zohledňují kritéria ESG, navýšily v loňském roce aktiva ve správě o 58 procent na 98 miliard dolarů, tvrdí zpráva výzkumné společnosti Morningstar. Podle údajů Global Sustainable Investment Alliance je celosvětově do eticky zodpovědných firem neinvestováno více než 22 bilionů dolarů.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze