Změníme Česko. Týdeník Euro vybral dvacítku nejtalentovanějších mladých Čechů - Euro.cz

Přihlášení

Změníme Česko. Týdeník Euro vybral dvacítku nejtalentovanějších mladých Čechů

,
Změníme Česko. Týdeník Euro vybral dvacítku nejtalentovanějších mladých Čechů
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Je jim okolo dvaceti let a jsou největší nadějí této země. Mohou Česko konečně změnit ve stát čerpající bohatství hlavně z vědomostí svých obyvatel. Stát, v němž se dobře žije a v němž není nikdo diskriminován. Týdeník Euro už potřetí vybral dvacítku dvacátníků, kteří mají jedno společné: za pouhé dvě dekády zvládli to, co mnoho lidí nezvládne za celý život.

Mezi vybranými jsou novátoři, aktivisté, politici. Pracují rukama, hlasem nebo pomocí umělé inteligence. A jejich nápady nám často dokážou zjednodušit život. Jako ten dvojice Filip Trhlík a Jaroslav Hradil.

Všichni známe čekání na poště na výdej balíčku nebo pocit, když nás ráno vzbudí kurýr ze zásilkové služby, který neplánovaně přijel o půl hodiny dříve. Kvůli jediné zásilce zbytečně ztrácíme spoustu času a někdy si ji ani nestihneme vyzvednout, protože se netrefíme do otevírací doby pošty. Stejné těžkosti při doručování zboží z e-shopů zažívali i dva studenti přerovského gymnázia. Před dvěma lety si proto udělali vlastní průzkum, v němž zjistili, že každoročně se na první pokus nepodaří doručit až deset milionů zásilek.

Pak už Trhlík s Hradilem na nic nečekali a vymysleli samoobslužné výdejní boxy s názvem Boxee. Na rozdíl od dobře známých alzaboxů či mallboxů má jejich chytrá schránka přijímat zboží ze všech e-shopů, a neměla by tak být závislá na jednom prodejci. „Chceme tuto službu zpřístupnit i menším e-shopům, které si nemohou dovolit vlastní boxy. A trh malých e-shopů je obrovský, vždyť Česko je e-shopová velmoc,“ říká jeden ze zakladatelů Boxee, osmnáctiletý Filip Trhlík.

Tvůrci služby plánují, že…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?