Při havárii vrtulníku na Aljašce zemřel Petr Kellner. Nejbohatšímu muži Česka bylo pouhých 56 let - Euro.cz

Přihlášení

Při havárii vrtulníku na Aljašce zemřel Petr Kellner. Nejbohatšímu muži Česka bylo pouhých 56 let

,
Při havárii vrtulníku na Aljašce zemřel Petr Kellner. Nejbohatšímu muži Česka bylo pouhých 56 let
Zdroj: PPF
  • Při leteckém neštěstí na Aljašce zahynul miliardář a majitel finanční skupiny PPF Group Petr Kellner

  • Neštěstí se stalo v sobotu, s odkazem na tamní policii však Kellnerovu smrt potvrdily agentury i samotná PPF až během pondělního rána

  • Kellner se spolu s dalšími lidmi na palubě vrtulníku účastnil výletu za adrenalinovým lyžováním. Stroj během letu narazil do ledovce Knik Glacier, přibližně 80 kilometrů východně od města Anchorage

  • Na palubě vrtulníku bylo celkem šest lidí. Pět osob zemřelo na místě, jeden člověk byl převezen do nemocnice, kde je udržován ve vážném, ale stabilizovaném stavu

  • Podle dostupných informací byl na palubě vrtulníku i další muž z Česka, padesátiletý Benjamin Larochaix

První zprávy o tom, že u ledovce Knik Glacier došlo k leteckému neštěstí, se aljašské záchranné službě donesly v sobotu kolem desáté večer tamního času (v neděli v osm hodin ráno SELČ). Tou dobou měl být již vrtulník Airbus AS350B3 společnosti Soloy Helicopters of Wasilla z výpravy za adrenalinovým lyžováním (takzvaný heliskiing) dávno zpět. Následně informaci převzala i zahraniční média, jako první ji zveřejnil list The New York Times.

Co přesně tragickou nehodu způsobilo, se prozatím neví. Vedle Kellnera, majitele PPF Group a podle Forbesu i dlouhodobě nejbohatšího Čecha s majetkem 293 miliard korun, bylo na palubě ještě dalších pět lidí. Pilot, dva místní horští průvodci a také další muž z Česka, Benjamin Larochaix, během neštěstí zahynuli. Jedna osoba byla ve vážném stavu převezena do nemocnice, kde se ji podařilo stabilizovat.

Kellnerovu smrt potvrdila kromě aljašské policie v pondělí ráno i mluvčí jeho finanční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Zároveň všechny požádala, aby v těchto těžkých chvílích respektovali soukromí jeho rodiny.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že při nehodě vrtulníku v Aljašských horách, v sobotu 27. 3. 2021, tragicky zahynul zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF pan Petr Kellner. Důvody nehody, při níž zahynulo celkem pět osob, jsou předmětem vyšetřování,“ sdělila v tiskovém prohlášení Tkadlecová. „Petru Kellnerovi by bylo 56 let. Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ dodala. Prohlášení se objevilo také na oficiálním twitterovém účtu PPF.

Heliskiing patří na Aljašce mezi nejpopulárnější sporty vůbec. Kombinuje vyhlídkový let vrtulníkem s lyžováním (snowboardingem) mimo označené sjezdovky v nedotčené přírodě na těžko dostupných svazích. Kellner si jej v minulosti velmi oblíbil a podobných výprav se dle dostupných informací účastnil poměrně často.

Od privatizace mezi sto největších boháčů světa

Petr Kellner patřil do skupiny nejvýznamnějších českých byznysmenů. Svoji PPF, v níž dle výroční zprávy za období roku 2019 držel 98,93 procenta hlasovacích práv, založil už zkraje 90. let minulého století. Firma se tehdy – podobně jako řada jiných – účastnila takzvané kupónové privatizace, v níž se československá vláda zbavovala státem vlastněných podniků.

Současný název vychází z názvu dřívější společnosti Správa prvního privatizačního fondu, kterou Kellner založil ještě s podnikateli Petrem Joudalem a Milanem Vinklerem. Až do poloviny devadesátých let o ní věděl málokdo, poté však majetkově vstoupila do České pojišťovny, tehdy největší tuzemské pojišťovací instituce.

V České pojišťovně, která byla privatizována v rámci „druhé vlny“, získal Kellnerův fond nejprve 20 procent akcií a jedno místo v dozorčí radě. O pět let později, v roce 2001, se pak skupina stala jeho jediným vlastníkem, neboť koupila i posledních 40 procent akcií, které do té doby držel v ruce stát a Komerční banka. V roce 2015 nicméně Českou pojišťovnu získala italská společnost Generali Group.

Mezitím se Kellnerova PPF mnohonásobně rozrostla. Ještě v druhé polovině 90. let založila Home Credit, největšího nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů na světě. Vedle toho v průběhu následujících roků koupila PPF banku a eBanku a dokončila restrukturalizaci TV Nova, kterou posléze prodala americké společnosti CME.

Skupina stála za zrodem tuzemské Air Bank a společně s KKCG miliardáře Karla Komárka převzala v roce 2011 krachující Sazku. O dva roky později se PPF stala rovněž majitelem vysočanské O2 areny, stejně tak jako největšího tuzemského mobilního operátora, společnosti O2 Czech Republic. Kromě výše uvedeného byl Kellner, totiž jeho PPF taktéž vlastníkem podniku Škoda Transportation, Mall Group a Heuréky nebo CME, jejíž opětovnou akvizici dokončila vloni na podzim.

Kellner v minulosti ovládal i mediální společnost Euronews. Ta vydávala ekonomický časopis Euro i stejnojmenný web, na jehož stránce se aktuálně nacházíte. V roce 2011 skupina svůj 100procentní podíl v Euronews prodala českému podnikateli Milanu Procházkovi.

Byznys PPF Group se rozprostírá na území tří kontinentů (vedle Evropy ještě v Asii a Severní Americe) a její celková aktiva dosahují výše 44 miliard eur (zhruba 1,15 bilionu korun). Sám Kellner se díky svému podnikatelskému impériu podle Forbesu dostal dokonce mezi stovku nejbohatších lidí planety. V posledních letech nicméně čelil podezření, že ovlivňuje českou zahraniční politiku tak, aby nenarušovala jeho byznysové zájmy v Rusku a Číně.

Akcie Kellnerových firem se propadly

Na zprávu o podnikatelově tragické smrti pochopitelně zareagovaly i finanční trhy. Pražská burza hlásí pokles akcií společnosti O2 Czech Republic i Moneta, po jejímž částečném odkoupení plánovaném na letošní rok má PPF patřit 28procentní podíl.

Akcie O2 stihly k 10. hodině odepsat 0,6 procent své hodnoty, zatímco v případě Monety činila ztráta necelá tři procenta.

Později během pondělí společnost PPF oznámila, že do jejího čela se dočasně postaví jeden z akcionářů Ladislav Bartoníček.