Čím se Irsko nechlubí. V největší elektárně pálí „krvavé“ uhlí z Kolumbie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čím se Irsko nechlubí. V největší elektárně pálí „krvavé“ uhlí z Kolumbie

,
Čím se Irsko nechlubí. V největší elektárně pálí „krvavé“ uhlí z Kolumbie
Zdroj: Profimedia.cz

V největší irské elektrárně Moneypoint se používá uhlí, které pochází z povrchového dolu Cerrejón v Kolumbii. Při těžbě jsou porušovány ekologické standardy i ochrana lidských práv místních komunit, tvrdí kritici těžby. Došlo také k vraždám odborových předáků v této oblasti. Elektrárnu provozuje státní energetická firma ESB. Kvůli tomu irská vláda čelí kritice.

Spalování uhlí patří k největším zdrojům vzniku skleníkových plynů. Při jeho těžbě jsou často porušována lidská práva. Platí to také pro největší povrchový důl v Jižní Americe Cerrejón, který se rozkládá na ploše 690 kilometrů čtverečních, což je více než rozloha Prahy (496 km čtverečních). Důl leží v oblasti La Guajira v Kolumbii, vlastní jej firmy BHP Billiton, Glencore a AngloAmerican.

Uhlí z tohoto dolu využívá největší irská elektrárna Moneypoint, jež s výkonem 915 MW patří mezi největší zdroje skleníkových plynů v Irsku. Elektrárnu provozuje firma Elctricity Supply Board (ESB), ve které drží 95procentní podíl Irská republika.

Devadesát procent uhlí, které spaluje, pochází z Kolumbie, dvě třetiny přímo z dolu Cerrejón. Při těžbě jsou porušovány ekologické standardy a také bylo zaznamenáno porušování lidských práv místních Indiánů, kteří byly z oblasti násilně vystěhováni, tvrdí ekologičtí aktivisté. Došlo rovněž k vraždám odborových předáků v regionu.

Oblast v okolí dolu má kontaminovánu pitnou vodu a zemědělskou půdu. Důl při těžbě spotřebuje 17 milionů litrů vody denně, lidé v oblasti mají přístup k 0,7 litru vody za den, upozornil irský geograf Noel Healy. Vlastníci dolu porušování práv místních komunit odmítají.

173 vražd od začátku roku

V Kolumbii často dochází k vraždám odborových předáků a ekologických aktivistů, kteří většinou patří mezi původní obyvatele země. Během tohoto roku jich bylo zavražděno už 173. Také odpůrcům rozšiřování dolu bylo opakovaně vyhrožováno smrtí.

Ekologičtí aktivisté a irští Zelení proto vyzývají vládu, aby přestala nakupovat „krvavé uhlí“ z kolumbijských dolů. Irská vláda do budoucna plánuje, že uhelnou elektrárnu nahradí elektrárnou na zkapalněný plyn LNG, který bude dovážet ze Spojených států. Irsko by se mělo podle Healyho vydat transformací směrem k větrné energetice, která se díky geografické poloze nabízí.

Související články:

Blamáž Londýna: miliardový větrný park měl zaměstnat Skoty, staví ho levně Rusové

Kritika obnovitelných zdrojů. Půl bilionu eur je pryč a stále pálíme uhlí, zlobí se zastánci atomu

Vítr má být do 10 let hlavní zdroj energie v Evropě. Přebytky půjdou do výroby vodíku

Větrné turbíny na severu Německa, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze