Zákon o zákazu prodeje o svátcích míří k Ústavnímu soudu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zákon o zákazu prodeje o svátcích míří k Ústavnímu soudu

, čtk,
Zákon o zákazu prodeje o svátcích míří k Ústavnímu soudu
Zdroj: Profimedia.cz

Skupina senátorů na podnět podnikatelských svazů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Pod návrhem je 18 podpisů. Zákon zakazuje prodej o některých svátcích tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních.

Podnět iniciovaly Svaz obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora. V návrhu stojí, že zákon je v přímém rozporu se čtyřmi ústavně zaručenými právy, mimo jiné s právem na svobodné podnikání.

„Nelze prosadit zákon, který by omezoval na ústavních právech určitou skupinu podnikatelů, a naopak některou náhodně vybranou skupinu bezdůvodně na jejich právech zvýhodňoval,“ uvedla Hospodářská komora. Obchodníci se také obávají toho, že zákon vytváří riziko budoucího rozšíření zákazu na nedělní prodej.

Podnět k ÚS může dát nejméně 17 senátorů. Návrh směřující proti zákonu o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě podepsali například senátoři zvolení za ODS, TOP 09, Starosty a za ANO. Jako soudce zpravodaj bude návrh řešit David Uhlíř, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.


Přečtěte si, co kvůli porušení zákazu prodeje hrozí Alze:

Alze hrozí milionová pokuta, otevřela na svatého Štěpána


Spotřebitelé novou legislativu pocítili loni poprvé 28. října a 24. a 26. prosince. Na 1. svátek vánoční a na Nový rok měly obchody běžně zavřeno i v minulých letech.

Podle ankety mezi řetězci se norma negativně podepsala na jejich tržbách. I když lidé více nakupovali ve dnech před a po svátcích, ztrátu ze zavřených obchodů to nedokázalo vynahradit. Ze zavřených velkých obchodů profitovali menší prodejci a e-shopy.

Kdy musí mít zavřeno?
Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00.

Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Například Globus před svátky zaznamenal zvýšenou návštěvnost hypermarketů. „I přes zvýšené prodeje v těchto dnech nám to nicméně nevykompenzovalo rozdíl z uzavření ve srovnání s loňským rokem,“ řekla mluvčí Pavla Hobíková.

Také obchodům Sportisimo vzrostly sice ve srovnání s loňským rokem tržby 27. i 28. prosince, ale tento přebytek nepokryl nulovou tržbu z 26. prosince, kdy musely být velké prodejny zavřené. „Také je diskutabilní, zda je nárůst tržeb způsoben odložením nákupu z 26. prosince nebo vlivem počasí (loni teplo, letos zima…),“ uvedla ředitelka nákupu Sportisima Martina Kudláčková. Odhadovaná ztráta tržeb tuzemských obchodníků kvůli zákazu prodeje může ročně podle odhadů dosáhnout zhruba čtyř miliard korun.

Přečtěte si o čerstvém rozhodnutí Ústavního soudu:

Ústavní soud zamítl stížnost Metrostavu v kauze Rath

Metrostav

Podle odborářů ale naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá. „Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě stanoví pouhých sedm dní v roce, kdy mají zaměstnanci obchodních řetězců jistotu, že mohou oslavit svátky s rodinou nebo nejbližšími lidmi, což je běžné u velké většiny ostatních profesí,“ uvedla dříve předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Burianová uvedla, že je přesvědčena, že znění zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě není v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. „Pokud ÚS dospěje k jinému názoru, uděláme všechno pro to, aby parlament znovu potvrdil právo zaměstnanců na volné svátky,“ dodala.


Přečtěte si o změnách, které v roce 2017 čekají podnikatele:

Snížená DPH a úprava práce z domova: podnikatele čekají změny


Ohodnoťte tento článek
Diskuze