Bitva o kebab: hrozba zákazu rozlítila Turky v Německu

04. prosince 2017, 14:44  -  frn
04. prosince 2017, 14:44

Evropský parlament chce změnit pravidla pro používání fosforečnanů v potravinách. Změna by se mohla fatálně dotknout polotovarů z masa, které se používají na výrobu kebabu a gyrosu. Jen v Německu tento sektor zaměstnává 110 tisíc lidí.

Údajné tažení proti zejména tureckým obchodům s rychlým občerstvením, kde se prodává kebab, vyvolalo velké vášně v Německu, kde žijí minimálně 4 miliony obyvatel tureckého původu.

V Evropském parlamentu (EP) se projednává návrh regulace fosforečnanů v potravinách, zejména v polotovarech. Pokud by došlo k jeho zákazu v polotovarech, dotklo by se to výrobců masa pro pochoutku kebab, která je právě v Německu hojně rozšířená. Pro přísnější regulaci fosfátů jsou především poslanci Zelených a sociální demokraté. Podle nich jsou sloučeniny fosforu, který se přidávají do řady potravin, potenciálně nebezpečné a jejich používání by mělo být zpřísněno.

Fosfáty v potravinách
Vedle přirozené přítomnosti sloučenin obsahujících fosfor se do potravin jako aditiva přidávají fosfáty (fosforečnany), a to především kvůli svým emulgačním a disperzním schopnostem, ale i jako kypřicí prostředky, regulátory kyselosti apod. Při výrobě tavených sýrů fungují jako stabilizátor mléčných disperzí. V masném průmyslu přidávání fosforečnanů umožňuje zlepšit vaznost vody a emulgační schopnosti masa. Při zmrazování mořských ryb jsou fosfáty používány k zabránění úbytku vody během manipulace.
Dále se fosfáty přidávají do sušených výrobků (např. polévek), zmrzlin a mražených krémů, kolových nápojů, jemného trvanlivého pečiva a cukrářských výrobků, majonéz, moučkového cukru (fosforečnan vápenatý proti spékání) a dalších.
Fosfáty mohou být kromě toho použity při výrobě doplňků stravy a při obohacování potravin mikroživinami např. jako zdroj vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku, manganu či železa.
Fosfáty stejně jako ostatní přídatné látky v potravinách mají přiřazen kód E (E 338: kyselina fosforečná, E 339 – 343: fosforečnany, E 450 – 452: polyfosforečnany), a  musí být uvedeny ve výčtu složek.

Zdroj: bezpecnostpotravin.cz

V současnosti je povoleno doplňovat fosfát do čerstvého masa, ale neexistuje jasná úprava pro zmrazené maso, což se týká polotovarů právě pro rychlé občerstvení, kde se kebab nebo gyros prodává. Ohledně jeho používání panují podle zdravotního výboru EP „vážné zdravotní obavy“, které mohou být spojeny se srdečními chorobami. Fosfát v kebabu udržuje vodu a umožňuje, aby bylo maso chutnější a dobře se propeklo.

Zelení a socialisté chtějí počkat do příštího roku, než bude zveřejněna další zdravotní studie o dopadech fosfátů na lidské zdraví. Europoslankyně SPD Suzanne Meliorová nicméně tvrdí, že není třeba propadat panice a zatím žádný kebab není v ohrožení. „Chceme počkat, dokud nebudou publikovány výsledky studie,“ dodala.

Přísnější pravidla se nelíbí zástupcům berlínské asociace tureckých výrobců kebabu v Evropě. „Mohlo by to znamenat smrt pro celý sektor s kebaby,“ varoval Kenan Koyoncu, předseda německé asociace výrobců kebabů. Denně se jedná o 500 tun zmraženého masa, jen v Německu by bylo ohroženo 110 tisíc pracovních míst. V Německu se produkuje 80 procent polotovarů masa pro kebab v celé EU.


Prodloužení používání glyfosátu a úloha Německa:

Pan Glyfosát. Z německého ministra je toxická mrtvola


„Zákaz fosforečnanů je podle našeho názoru založen pouze na vyvolávání paniky,“ zlobí se zástupci firmy Polat Döner z Mönchengladbachu.

V potravinářské branži se navíc spekuluje o tom, že kritický postoj Zelených a socialistů je odvetou za to, že se nepodařilo zakázat v EU glyfosát, jenž je obsažen v zemědělských hnojivech, napsal deník Die Welt.

Vyšší hladiny fosforečnanů v potravinách mohou způsobit zdravotní problémy hlavně u lidí s poruchami ledvin. Vědci nyní zkoumají, jaký vliv mají na případné poškození cév a kardiovaskulárního systému obecně.

Europoslankyně CDU Renate Sommerová tvrdí, že levicoví poslanci pouze vyvolávají paniku. „Občané EU zkonzumují v kebabu za celý rok tolik fosfátů, kolik jich je obsaženo v 1,5 litru coly,“ řekla.

Dále čtěte:

Přežije Round Up v Evropě? Stopy herbicidu byly nalezeny i ve zmrzlině

Za koleje bez plevele. Evropští železničáři lobbují za proklínaný glyfosátSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 9 | Průměrné hodnocení: 4.67

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
Kdy vzroste rodičovská? O kolik? A koho se zvýšení bude týkat?
Auta
Škoda Koadiq GT se ukazuje na prvních fotkách. Zatím…
Video: Range Rover Sport SVR zajel v Goodwoodu rekord na dvou kolech
The Beast vs. Cortege: Putinova limuzína je větší, hezčí a modernější než Trumpův speciál
Elektrický nástupce BMW Isetta jde do výroby. První zákazníci se dočkají v prosinci
Bodový systém: Bodované přestupky, pokuty, počty bodů a jak na vrácení řidičáku
Technologie
Trendu podlehli i další větší výrobci. Kdo výřez v displeji nabídne teď?
Samsung vyrobil první paměť LPDDR5. Mobily díky ní zrychlí a déle vydrží
Tip: Doplňky z Chromu oficiálně v Opeře. Jak provést instalaci?
Simulace ve Fifě už třikrát za sebou správně odhadla vítěze MS
Co je to HbbTV a jak jej naladit: Vše o hybridním vysílání
Hry pro příležitostné hráče