Menu Zavřít

Zádrhel při odklonu od uhlí? Odstavování bloků je protiústavní, tvrdí německá právní analýza

2. 3. 2020
Autor: PATRICK PLEUL / AFP / Profimedia

Odklon od uhlí může mít v Německu komplikovanou a dlouholetou právní dohru. Odškodnění jednotlivých majitelů uhelných elektráren od německé vlády nemusí být spravedlivé a může být i protiústavní, míní někteří právníci.

Odškodnění provozovatelů elektráren spalující černé uhlí může být nedostatečné a tím pádem i odporující německé ústavě. Mohlo by to vést k dlouholetým právním a soudním tahanicím, jako k tomu došlo v případě odpojování jaderných bloků v Německu.

V roce 2016 ústavní soud v Karlsruhe

o tom
, že německá vláda patřičně neodškodnila energetické firmy Vattenfall,
E.ON a RWE za odpojení jaderných elektráren.

Podobná situace se může opakovat v případě odklonu od uhlí, míní právní kancelář Rosin Büdenbender, jež se zaměřuje na energetickou legislativu. Na právní analýzu upozornil německý deník Die Welt.  

Německá vláda v plánech na odškodnění majitelů elektráren prý ignorovala i doporučení expertní uhelné komise. Německá legislativa o odklonu od uhlí pak podle právníků obsahuje četné koncepční nedostatky. Týká se to zejména provozovatelů elektráren na černé uhlí po roce 2026. Nedostatečné odškodnění porušuje zásadu rovného zacházení a ochrany majetku.


Uhelná elektrárna Datteln bude také hodně špinavá. Emise neklesnou

Vlevo staré bloky elektrárny Datteln 1 až 3, vpravo nový blok 4 s chladící věží s výškou 180 metrů

Odborník na energetické právo z technické univerzity v Drážďanech Ulrich Büdenbender se domnívá, že některá ustanovení v zákoně o odškodnění pro provozovatele uhelných elektráren mohou odporovat německé ústavě. Proto bude panovat značná právní nejistota až do doby, než o odškodnění v případě uzavírání uhelných elektráren rozhodne ústavní soud, míní Büdenbender.

Problémem může být zejména to, že provozovatelé hnědouhelných elektráren mají smluvně zajištěno mnohamiliardové odškodnění, zatímco majitelé bloků na černé uhlí nemají stejné podmínky. Jedná se hlavně o období mezi roky 2026 až 2038.

Negativní následky i pro klima

Podle právníků může mít tento přístup i negativní důsledky pro emise skleníkových plynů, protože se do roku 2026 budou odstavovat spíše moderní černouhelné zdroje, aby firmy dosáhly na odškodnění. Starší bloky mají nižší zbytkovou hodnotu, proto se budou odpojovat ze sítě zřejmě později.

Při odpojování uhelných elektráren
může navíc dojít i k porušení práv třetích osob, a tím jsou dodavatelé
tepla, varovala právní kancelář Rosin a Büdenbender.

Uhelné elektrárny obecně nejsou tak rizikovou technologií pro společnost, že by jejich provozovatelé měli zůstat bez nároku na odškodnění, stojí v právním stanovisku, jež kritizuje kroky současné německé vlády.

Provádění odklonu od uhlí koaliční vlády kancléřky Angely Merkelové kritizoval předseda představenstva firmy Dortmunder Stadtwerke AG, tedy elektráren v Dortmundu, jež vlastní město, Guntram Pehlke. Podle něj tyto kroky narušují důvěru v německý právní stát.

Zdroj: DPA, Die Welt

Dále čtěte:

Turów trápí i Němce. Špinavá elektrárna zamoří kromě Česka také Sasko

Drahá Energiewende. Němce čeká kvůli přechodu k obnovitelným zdrojům další růst cen elektřiny

Větrníky, kam se podíváš. Odpor lidí k turbínám chtějí němečtí politici zlomit penězi

BRAND24

Kdo zaskočí za reaktory, když nebude foukat a svítit, ptá se vlivný německý ekonom Sinn

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).