Začíná platit vyhláška o poskytování dávek lidem s handicapem. Rozšíří okruh osob s nárokem na příspěvek na zvláštní pomůcku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Začíná platit vyhláška o poskytování dávek lidem s handicapem. Rozšíří okruh osob s nárokem na příspěvek na zvláštní pomůcku

ČTK,
Začíná platit vyhláška o poskytování dávek lidem s handicapem. Rozšíří okruh osob s nárokem na příspěvek na zvláštní pomůcku
Zdroj: profit

Na příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené mají ode dneška nárok i lidé s vážnými pohybovými potížemi. Dostanou ho tak i ti, kteří nemohou chodit kvůli neuropatii nohou, srdečnímu selhání či plicním chorobám. Peníze od státu mohou využít na pořízení nájezdových ramp, zvedacích plošin a schodišťových sedaček i na úpravy dveří a koupelen či aut. Začíná platit vyhláška o poskytování dávek lidem se zdravotním handicapem, která doprovází změnu zákona.

Novelu o poskytování dávek postiženým prosadila minulý rok skupina poslanců z KDU-ČSL, ANO, KSČM, ČSSD, TOP 09, STAN a od Pirátů. Norma rozšiřuje okruh příjemců příspěvků o lidi, kteří kvůli některým interním nemocem nemohou chodit. Vyhláška pak upravuje seznam pomůcek, na které mohou nemocní peníze získat. Patří mezi ně nájezdové ližiny, svislá a šikmá zvedací plošina, roštová rampa a schodišťová sedačka. Podpora se dá využít i na stavební práce při rozšíření dveří či uzpůsobení koupelny a WC a také na dodatečnou úpravu auta k ručnímu řízení a snadnějšímu nastupování.

Vyhláška výslovně stanovuje také to, že by na průkaz zdravotně postižených měli mít nárok lidé s autismem. Předpis upřesňuje i některé pomůcky pro sluchově postižené.

Ministerstvo odhaduje, že by rozšíření okruhu příjemců mohlo stát ročně navíc 292 až 584 milionů korun. Za celý rok 2018 se vyplatilo 6200 příspěvků za 977 milionů korun. Loni byly výdaje téměř o pět procent nižší, činily zhruba 933 milionů korun.

Vyhláška nemění podmínky pro získání peněz od státu. Na pomůcku s cenou do 10 tisíc korun podle webu úřadu práce stát přispívá lidem z domácností s příjmem pod osminásobek životního minima. Spoluúčast činí deset procent, nejméně ale jeden tisíc korun. Stejně se musí lidé podílet i na zaplacení své pomůcky za víc než 10 tisíc korun. Maximálně je možné získat 350 tisíc korun, na pořízení schodišťové plošiny pak až 400 tisíc korun. Součet příspěvků nesmí v pěti letech přesáhnout 800 tisíc korun, nebo 850 tisíc při pořízení plošiny.

Čtěte také:

Rodičovský příspěvek vzroste na 300 tisíc korun. Novelu podepsal Zeman

Nevyzpytatelná žádost o příspěvek na bydlení. Nárok na něj vzniká pouze některým

S žádostí o příspěvek na péči neotálejte. Může vám zajistit dodatečný příjem až 19 tisíc korun