Všichni dobří magnáti. Mezi největší vlastníky půdy patří církve, šlechtici i byznysmeni - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Všichni dobří magnáti. Mezi největší vlastníky půdy patří církve, šlechtici i byznysmeni

,
Všichni dobří magnáti. Mezi největší vlastníky půdy patří církve, šlechtici i byznysmeni
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Největším soukromým vlastníkem pozemků v Česku je Jerome Colloredo-Mannsfeld. Tuzemští byznysmeni ho rychle dohánějí.

Co mají společného premiér Andrej Babiš, realitní byznysmen Radovan Vítek, finančník Pavel Tykač, rodina Kinských dal Borgo či potomek Schwarzenbergů Jan? Jistě to není společná výchova, ba ani společný pohled na svět, ale obrovská záliba v půdě a lesích. Všichni totiž patří k největším vlastníkům pozemků v Česku.

Týdeník Euro sestavil na základě údajů z katastru nemovitostí a vlastních výpočtů seznam největších soukromých vlastníků v tuzemsku. Třicet největších ovládá dohromady čtyři procenta výměry České republiky.

Vedle církví mu vévodí jména z řad starých šlechtických rodů, porevolučních zbohatlíků, kteří se stali etablovanými byznysmeny, a zemědělců vzešlých z komunistických družstev. Největším jednotlivým vlastníkem je český a rakouský podnikatel s dlouhým rodokmenem Jerome Colloredo-Mannsfeld, který se před jednasedmdesáti lety narodil v americkém státě Illinois. Majetek nabyl na začátku devadesátých let v restituci a v současnosti mu patří 18,3 tisíce hektarů pozemků, převážně lesů na Křivoklátsku, ale také rokokový zámek Dobříš, kde s rodinou žije, či rybníky a sádky od Rokycan po Žebrák.

Šlechtici úspěšně sekunduje miliardář Radovan Vítek, který se nákupem Spojených farem před šesti lety stal největším biofarmářem v tuzemsku. Loni svou pozici ještě posílil akvizicí zemědělského družstva Avena na Českolipsku.

\"\"

Smrt a sucho si nevybírají

Největším nestátním vlastníkem pozemků v Česku jsou církve. Jen arcibiskupství olomoucké a Biskupství ostravsko-opavské mají dohromady v držení přes 71 tisíc hektarů. Z výnosů financují svou hlavní činnost, tedy hledání a upevňování víry a duchovní směřování. Po roce 2030 totiž nebudou od státu…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?