Vrátíme vám, co jste zaplatili. Česko chce zavést úlevy pro energeticky náročný průmysl - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vrátíme vám, co jste zaplatili. Česko chce zavést úlevy pro energeticky náročný průmysl

,
Vrátíme vám, co jste zaplatili. Česko chce zavést úlevy pro energeticky náročný průmysl
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Ministerstvo životního prostředí dokončilo a uvolnilo k prvnímu posouzení návrh, který uleví energeticky náročnému průmyslu od plateb za emise oxidu uhličitého. Česko tak využije možnosti vracet až 25 procent výnosu z prodeje emisních povolenek zpět plátcům. Prospěch z této změny budou mít ocelárny, papírny a chemické závody.

Autor návrhu se zatím k jeho podobě nechce vyjadřovat. „Zákon je teprve ve fázi projednávání v Legislativní radě vlády, tudíž ještě není finální verze,“ reagovala tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Existenci návrhu i jeho základní rysy však týdeníku Euro potvrdily dva zdroje z prostředí těžkého průmyslu a energetiky.

Cena povolenky k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého roste, jen za posledních 12 měsíců se zvýšila z 13 na 21,50 eura. Prospěch z toho mají státní rozpočty evropských zemí včetně Česka, které inkasují od energetických a průmyslových podniků stovky milionů eur navíc. Postižené firmy si naopak stěžují na ztrátu konkurenceschopnosti a sníženou ziskovost. Právě jejich úspěšné lobbování stojí za návrhem vracet část vybraných peněz za emise.

Je podle vás potřeba snižovat emise CO2?

Zatím není nic jisté, nový zákon bude muset projít nejen schvalovacím kolečkem v Česku, ale také notifikací u Evropské komise. To by nemusel být velký problém, už s ohledem na podobné úlevy v okolních zemích. Část peněz za emisní povolenky již více než pět let vracejí průmyslníkům v Německu, Francii či na Slovensku, stejné opatření plánují zavést také Poláci.

Přečtěte si rozhovor:

Budoucnost oceli vidíme v recyklaci, říká nový majitel ArcelorMittalu

 Sandžív Gupta, výkonný předseda skupiny GFG Alliance, kam patří i Liberty House

Dále čtěte:

Špinavé nebe. Ryanair znečišťuje ovzduší stejně jako uhelné elektrárny

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

Blahodárný smog? Znečištěné ovzduší nad Asií zpomaluje globální oteplování

Loučení s mahárádžou: Mittal koupil ostravské hutě za 175 milionů, vytáhl z nich 47 miliard

Co s emisemi CO2? ArcelorMittal z nich bude vyrábět palivo pro auta