Vliv Agrofertu roste - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vliv Agrofertu roste

, PETR HAVEL,
Vliv Agrofertu roste
Zdroj: Euro.cz

BERLUSCONI ČESKÉHO ZEMĚDĚLST VÍ – ANDREJ BABIŠ Produkce hnojiv a agrochemie, obchod sobilím, výroba krmných směsí a masný průmysl. Vlastnictví desítek potravinářských závodů. To je Agrofert, podnik nejmocnějšího muže českého zemědělství, Andreje Babiše. Nedávno k němu připojil další větev: pekárenské seskupení Penam.

BERLUSCONI ČESKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ – ANDREJ BABIŠ

Produkce hnojiv a agrochemie, obchod s obilím, výroba krmných směsí a masný průmysl. Vlastnictví desítek potravinářských závodů. To je Agrofert, podnik nejmocnějšího muže českého zemědělství, Andreje Babiše. Nedávno k němu připojil další větev: pekárenské seskupení Penam.

Mlýnsko-pekárenská skupina Penam je zatím poslední Babišovou akvizicí. Z pohledu potravinářského průmyslu je velmi významná, Penam je ve svém oboru je třetí nejsilnější skupinou na tuzemském trhu. Transakci, která byla oficiálně zveřejněna na konci minulého měsíce, musí ještě posvětit antimonopolní úřad.

OD STÁJE PO VIDLIČKU

Očekává se, že připojení pekárenské větve proběhne bez problémů. Rostoucí Babišův vliv zatím zjevně nikomu příliš nevadí, možná i proto, že drtivá většina jeho podniků prosperuje. Výjimky sice existují (například výroba krůtího masa ADEX), v komplexu aktivit Agrofertu však nejsou významné. Skutečností je, že v oblasti zpracování masa a nyní i v pekárenské oblasti je Agrofert na tuzemském trhu v zásadě jediným podnikovým uskupením, kterému se v praxi podařilo dotáhnout do konce to, o čem sní a často hovoří zemědělci i jejich představitelé: kapitálově propojit prvovýrobu s následným zpracovatelským průmyslem čili vytvořit kompletní výrobní vertikálu podle hesla „od stáje po vidličku“. Jediným konkurentem v tomto smyslu je skupina Agropol podnikatele Jiřího Malúše, který je mimochodem stejně jako Babiš slovenského původu.

MOUKA A PEČIVO – DOBRÝ VÝVOZNÍ ARTIKL

Expanze do pekárenské oblasti má do jisté míry větší logiku než předchozí aktivity Agrofertu v živočišné výrobě. Zvláště v současné situaci, kdy se zejména pekárenská produkce zdá být v prostředí sjednocené Evropy optimálním vývozním artiklem tuzemského potravinářství. Skupina Penam v současné době zastřešuje 14 dříve samostatných pekařských a mlynářských firem. Jde o v zásadě mladý podnik – v roce 1999 se jedenáct společností sloučilo pod hlavičkou firmy Tero Rosice, v polovině téhož roku pak rozhodla valná hromada o přejmenování podniku na Penam a k jeho zápisu do obchodního rejstříku došlo s prvním dnem roku 2000. Penam tvoří výhradně moravské firmy, skupina disponuje i sítí vlastních prodejen.

OD ZEMĚDĚLSTVÍ K POTRAVINÁŘSTVÍ

Andrej Babiš pronikl na tuzemský trh nejprve prostřednictvím agrochemie, následně ovládl nejrozsáhlejší síť podniků zemědělského zásobování a nákupu (ZZN), které zajišťují většinu služeb a dodávek potřebných vstupů do zemědělské prvovýroby. Agrofert vlastní i významné potravinářské podniky v oblasti zpracování masa – Masnu Planá, Studená, ADEX a počátkem roku rozšířil Babiš toto impérium o významný podíl v největším evropském výrobci masných produktů, Kosteleckých uzeninách. Babišův kapitálový vstup do skupiny nikdo nenapadá. „Pro nás je Penam členem svazu a vlastnické vztahy jsou jeho věc,“ konstatuje generální sekretář podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislav Musil. Osobně se ale domnívá, že „velké finanční zázemí je vždy dobré, protože silný strategický partner může do oboru investovat“. Situaci na tuzemském pekárenském trhu podle Musila začlenění Penamu do portfolia Babišových aktivit výrazně neovlivní. „Něco jiného by bylo, kdyby měl Penam třeba 40 % tuzemské mlynářské kapacity. V tomto směru může mít větší vliv spojení Delta P ekáren a podniků skupiny Odkolek,“ říká Musil. Zástupci zemědělců tvrdí, že se rozšiřování Babišova agropotravinářského komplexu neobávají. „Stejně jako Agrofert by mohl v tomto odvětví expandovat třeba Agropol nebo nějaká jiná firma,“ myslí si tajemník Agrární komory ČR (AK) Jan Záhorka. Podle jeho názoru je koncentrace vlastnictví neoddělitelným jevem probíhající globalizace. „Je ale škoda, že zemědělství za tímto trendem zaostává, například v případě vytváření silných odbytových družstev. O tom, že by některé z tuzemských odbytových družstev uvažovalo o nadnárodní spolupráci, tajemník AK neví. „Ale časem to určitě přijde,“ předpovídá Záhorka. Nejen zemědělce, ale i potravináře čeká podle stávajících prognóz koncentrace výrobních kapacit průmyslového charakteru. Pekárenství je přitom přímo modelovým příkladem, zeštíhlení ale čeká i oblast zpracování masa, mléka nebo cukru. V ČR jsou v současné době koncentrovány vlastně jen dvě odvětví, a to výroba cukrovinek (Nestlé) a rostlinných olejů (tuzemská Setuza a zahraniční Unilever). Babišův Agrofert by přitom mohl do koncentračních procesů v budoucnosti významně promluvit. Své plány přitom Babiš zveřejňovat nehodlá, v kuloárech se ale spekuluje o expanzi například právě do oblasti olejářské.

Zemědělství (majoritní podíl)

AGFTRADING, a. s.

AGROALFA, a. s., Pelhřimov

AGROFERT Znojmo, a. s.

AGROPODNIK ZLONICE, a. s.

AGROS Hořesedly, a. s.

Agroservis Tachov, a. s.

Agroslužby, a. s., Cheb

Agroslužby Havlíčkův Brod, a. s.

AGROSLUŽBY Kaplice, a. s.

Agroslužby Žatec, a. s.

GA GRANCHEM, a. s.

NAVOS, a. s. Kroměříž

PROAGRO Liberec, a. s.

ZENZA Znojmo, a. s.

ZZN Pardubice, a. s.

ZZN Havlíčkův Brod, a. s.

ZZN Pelhřimov, a. s.

ZZN POMORAVÍ, a. s., Hodonín

ZZN Rakovník, a. s.

ZZN Šumperk, a. s.

ZZN v Mělníku, a. s.

ZZN, a. s., Česká Skalice

LIPRA, a. s., Libřice

VYPRA, a. s., Vlčkovice v Podkrkonoší

Zemědělství – významný podíl

AGP Mělník

AGRO Blatná, a. s.

AGRO Dašice, a. s.

AGRO Radomyšl, a. s.

Agrodružstvo Katusice

Agropodnik Mydlovary, a. s.

Obchodní družstvo Chotětov

ZZN Strakonice

Chemie

AGROFERT Holding, a. s., odštěpný závod

PRECOLORAGROBOHEMIE, a. s.

ALIACHEM, a. s. Pardubice CS

CABOT, spol. s r. o., Valašské Meziříčí

DEZA SANACE, s.r. o., Valašské Meziříčí

DEZA, akciová společnost, Valašské Meziříčí

KEMIFLOC, a. s., Přerov

Lovochemie, a. s., Lovosice

PRECHEZA, a. s., Přerov

Potravinářství

Kostelecké uzeniny, a. s.

CZECH TURKEY, a. s., Lom u Tachova (ADEX)

MASNA Studená, a. s.

Maso Planá, a. s.

Penam, s r. o.