Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?
Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?
Autor: AKCENTA CZ

Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

11. března, 08:01 - Miroslav Novák
Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?
Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?
Autor: AKCENTA CZ
11. března, 08:01

Prognózovat budoucí vývoj nominálního kurzu měny za předpokladu, že se nacházíme v režimu plovoucího měnového kurzu, je sisyfovská práce s hodně nejistým výsledkem. To platí stejně pro britskou libru, americký dolar, anebo, jako v našem případě, pro českou korunu.

Hlavním důvodem velmi obtížné predikovatelnosti měnového kurzu je skutečnost, že faktorů, na které kurz reaguje, je celá řada: stádovým chováním trhu začínaje a trendech v produktivitě práce konče. Dalším problematickým místem prognózování měnového kurzu je to, že na něj různou intenzitou působí faktory v krátkém, střednědobém a dlouhodobém horizontu, které jsou velmi často protichůdné. Výsledně se tak může stát, že se skutečný vývoj měnového kurzu odchyluje od výchozí prognózy.

To jsou ve zkratce hlavní důvody toho, proč si na prognózování měnového kurzu vylámala zuby řada předních světových ekonomů a také proč se kurz koruny v posledních čtvrtletích vyvíjel jinak, než jak naznačovala prognóza Česká národní banka (ČNB). V případě vývoje kurzu koruny se zkrátka pohybujeme na hodně nestabilní půdě.

Jaké jsou hlavní důvody toho, že podle většiny prognóz měla loni koruna posílit, ale realita byla nakonec jiná? Pro posílení koruny minulý rok ve zkratce hovořil kladný úrokový diferenciál vůči euru po pětinásobném zvýšení úrokových sazeb ČNB. Ale také přebytek na běžném účtu platební bilance a výsledně i rychlejší tempo růstu HDP v Česku oproti eurozóně. To však nestačilo.