Velká porážka ČEZ. V miliardovém železničním tendru na dodávky elektřiny zvítězil Amper Market - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Velká porážka ČEZ. V miliardovém železničním tendru na dodávky elektřiny zvítězil Amper Market

,
Velká porážka ČEZ. V miliardovém železničním tendru na dodávky elektřiny zvítězil Amper Market
Zdroj: Tomáš Novák, Euro

ČEZ ztratí svého největšího odběratele elektrické energie. Novou soutěž na nákup trakční elektřiny v roce 2019, kterou vyhlásila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), totiž vyhrál konkurenční dodavatel Amper Market. Předmětem rekordní transakce je nákup 1,31 miliardy kilowatthodin elektřiny v hodnotě téměř 1,7 miliardy korun.

Soutěž je úspěchem pro všechny tři zúčastněné. Amper Market díky vítězství v soutěži skokově vyroste. V příštím roce by mohl dodat zákazníkům již zhruba 3,4 miliardy kWh a stát se tak čtvrtým největším dodavatelem na českém trhu po skupinách ČEZ, E.ON a PRE. Úspěch je to i pro zprostředkovatele obchodu, kterým je pražská energetická burza PXE. Ta dosud nákup energie pro koncového zákazníka v podobném objemu nerealizovala.

Státní správce železnic SŽDC se dočká snížení marže, kterou platí za nakoupenou elektřinu. Zmíněná soutěž je unikátní i v tom, že o vítězi nerozhodla nabídnutá cena, ale právě výše přirážky k tržní ceně elektřiny na burze. „V dalším kroku bude záležet na výsledku vlastního nákupu elektřiny až do poptávaného množství. Obojí potom určí konečnou cenu komodity pro dopravce v elektrické trakci pro rok 2019,“ dodává generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Podle vyjádření generálního ředitele a většinového akcionáře Amper Marketu Jana Palaščáka se jeho firma na tento rekordní obchod dobře připravila. Požadované množství energie již má zajištěné u výrobců elektřiny i na velkoobchodním trhu. S oborem dopravy má zkušenosti již díky předchozím dodávkám pro brněnský dopravní podnik. „Jsem rád, že se potkala liberalizace trhu na železnici a v energetice,“ řekl Palaščák webu Euro.cz.

Přečtěte si komentář: Česká energetika bez šťávy

 Jan Brož

Čtěte dále:

Podniky přecházejí na zelenou energii. Odebírá ji ČSOB i mobilní operátoři

Efekt Fukušima vyprchal. Zájem Němců o zelený proud klesá

Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť

Komentář: Konec energetiků v Čechách (i na Moravě)

Uhni, uhlí. Ve finančních ústavech roste odpor vůči fosilním palivům


Ohodnoťte tento článek
Diskuze