Ve vedení české části CEFC skončila Hrdá. Tvrdík je v dozorčí radě CITIC Europe - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ve vedení české části CEFC skončila Hrdá. Tvrdík je v dozorčí radě CITIC Europe

, čtk,
Ve vedení české části CEFC skončila Hrdá. Tvrdík je v dozorčí radě CITIC Europe
Zdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české části čínské skupiny CEFC manažerka Marcela Hrdá. Z dalších českých zástupců zůstávají v představenstvu CEFC Jaroslav Tvrdík a Štefan Füle. Tvrdík se navíc objevil v dozorčí radě nově založené společnosti CITIC Europe. Čínská skupina CITIC nyní CEFC ovládá.

Konec Marcely Hrdé v představenstvu CEFC vyplývá z informací v obchodním rejstříku, upozornil na ně web E15.

Podle dokumentů zveřejněných v obchodním rejstříku odstoupila z představenstva společnosti Hrdá na vlastní žádost. Ze všech struktur kolem CEFC ale dosud nezmizela. Zatím je stále předsedkyní dozorčí rady skupiny Pivovary Lobkowicz. Manažerka v minulosti řídila například televizní skupinu Barrandov nebo Českou poštu.


Čínský žongl s českým majetkem:

Citic přebírá aktiva CEFC skoro za polovinu hodnoty

Čínská státem ovládaná korporace CITIC Group uhradila dluhy, které měla předlužená a kolabující CEFC u slovenské finanční skupiny J&T


Původně soukromá skupina CEFC letos kvůli vysokému zadlužení upadla do vážných problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming navíc skončil v čínském vězení. Po překotném vývoji na jaře nakonec skupinu převzala státní CITIC.

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).

Začátkem září uvedla na internetových stránkách South China Morning Post, že CEFC jedná o prodeji svého majetku v Česku CITIC za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy korun). To je o 44 procent méně, než činila účetní hodnota majetku v květnu, kdy dosáhla 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy korun).

CITIC Group
Skupina byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa.
Marcela Hrdá (46)
• Hrdá se narodila 27. listopadu 1971, pochází ze Slovenska. Vystudovala Technickou univerzitu v Bratislavě, fakultu elektrotechniky a informatiky se specializací na informatiku. Po skončení vysoké školy pracovala mimo jiné v rakouské a slovenské pobočce Siemensu nebo ve firmě Alcatel Slovakia. Absolvovala také řadu kurzů pro manažery, hovoří plynně anglicky a německy, domluví se i rusky.
• V České republice působí od roku 2000. Začínala ve společnosti Contactel, kde byla mimo jiné ředitelkou pro podporu prodeje a řízení vztahů s klíčovými zákazníky. V letech 2004 až 2006 pracovala jako výkonná ředitelka pro transformaci a následně jako viceprezidentka pro marketing a prodej společnosti ČSA. Šéfem ČSA byl tehdy Jaroslav Tvrdík, který se později stal šéfem evropského zastoupení skupiny CEFC.
• Od května 2006 působila Hrdá ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha. Byla členkou představenstva a vrchní ředitelkou pro neletecký provoz, služby a transformaci, zároveň působila jako ředitelka zbytkového státního podniku Správa Letiště Praha.
• V prosinci 2009 se stala generální ředitelkou České pošty (ČP), do funkce ji jmenoval ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD). Hrdá po nástupu obměnila vedení společnosti, do kterého přivedla manažery z Letiště Praha a ČSA. Jejím hlavním úkolem bylo zabránit snižování výnosů. Ve funkci skončila v únoru 2001, tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) jí vytýkal nekoncepčnost při tvorbě strategie, postup při rušení pošt a podcenění příprav na transformaci pošty na akciovou společnost.
• Od března 2011 do května 2012 poté vedla Slovenskou poštu, v létě 2012 pak zamířila do služeb podnikatele Jaromíra Soukupa, vlastníka největší české mediální agentury Médea či vydavatelství Empresa Média. Ty později patřily mezi české firmy, do kterých investovala čínská CEFC.
• Hrdá usedla do statutárních orgánů vydavatelství Empresa Média i firem kolem Televize Barrandov, kterou Soukup převzal začátkem roku 2013. Od března 2014 byla generální ředitelkou TV Barrandov (po pěti měsících nahradila v čele televize někdejšího ředitele Novy Vladimíra Železného). V únoru 2014 se stala součástí týmu poradců ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), radila mu v oblasti eGovernmentu a poštovních služeb.
• V lednu 2016 Hrdá skončila jako ředitelka televizní skupiny Barrandov a od února se stala výkonnou viceprezidentkou evropské části čínské skupiny CEFC.

Dále čtěte:

Stejná blamáž jako v Česku. I v Polsku jde Číňanům hlavně o vliv a hotové firmy

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

CEFC vycouvala z další investice v Česku, zbavila se podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel

Špatný start: čínská banka ICBC zahájila působení v Česku ztrátou 167 milionů

 Ředitel české pobočky ICBC Jang Jü


Ohodnoťte tento článek
Diskuze