Vánoce se blíží a Amazon spouští tradiční zimní nábor. Do svých řad před svátky přijme více než dva tisíce brigádníků - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vánoce se blíží a Amazon spouští tradiční zimní nábor. Do svých řad před svátky přijme více než dva tisíce brigádníků

,
Vánoce se blíží a Amazon spouští tradiční zimní nábor. Do svých řad před svátky přijme více než dva tisíce brigádníků
Zdroj: Depositphotos
  • Během letošních Vánoc najme Amazon v Česku na dočasnou výpomoc přes dva tisíce sezónních pracovníků

  • Každý z nich si v hrubém vydělá při nejmenším 182 korun za hodinu

  • Společnost si od chystaného náboru slibuje, že řada nově najatých brigádníků u ní po skončení vánočních svátku zůstane natrvalo. A to navzdory faktu, že čelí dlouhodobé kritice za to, jak se ke svým zaměstnancům chová

  • Amazon zaměstnává v Česku zhruba čtyři tisíce lidí, vzhledem k výstavbě nového distribučního centra u Kroměříže se však jejich počet v dohledné době nejspíš značně navýší

Když velcí internetoví prodejci a ostatní maloobchodníci začnou hromadně nabírat nové sezónní pracovníky, znamená to jediné – Vánoce se kvapem blíží. A přesně to se nyní děje.

Dokládá to například společnost Amazon, respektive jeho tuzemská pobočka, která právě v průběhu tohoto týdne oznámila záměr rozšířit dočasně zaměstnanecké stavy svého logistického a distribučního centra ve středočeské obci Dobrovíz zhruba o dvě třetiny.

„Na vánoční sezónu se připravujeme celoročně a těší nás, že letos můžeme přijmout více než dvě tisícovky zaměstnanců,“ nechal se slyšet Michal Šmíd, generální ředitel Amazonu pro Českou republiku. Celkem zde tak během nadcházejících svátků bude pracovat na pět tisíc lidí.

Úkolem nově najatých brigádníků bude v prvé řadě zajistit, že se dárky pod stromeček objednané na internetu dostanou k zákazníkům včas. Pomůžou s jejich chystáním, balením a odesíláním.

Nejcennější značkou světa zůstává Amazon. Tesla a čínské firmy prudce stoupají

Ti, kdo se nabídku původně americké firmy rozhodnou využít, mohou počítat s finanční odměnou, jež začíná na částce 182 korun za hodinu hrubého. Kromě ní pak mají všichni hodinově hodnocení pracovníci též nárok na měsíční bonus, a to až do výše deseti procent.

Aktuální předvánoční nábor bude ve srovnání s tím loňským o něco menší – v roce 2020 našlo v Dobrovízi u Prahy své nové působiště ještě o tisíc sezónních pracovníků víc, přičemž hned sedm set se jich zde „usadilo“ nastálo. I tak ale vedení Amazonu očekává, že podobný trend bude pokračovat i letos.

Dlouhodobá kritika

Ačkoliv je současná nejnižší mzda vyplácená v Amazonu zhruba dvakrát tak vysoká, než kolik činí minimální mzda stanovená zákonem, byla společnost v minulosti za své chování k vlastním zaměstnancům hned několikrát kritizována.

V průběhu letošního jara upozornila na nevyhovující pracovní podmínky uvnitř logistického centra například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta se tehdy na Facebooku nechala slyšet, že podle jejích informací jsou na zaměstnance kladeny nepřiměřeně vysoké nároky a jsou jim ze strany nadřízených stanovovány cíle, jež lze považovat za stěží dosažitelné, což prý u řady lidí vyvolalo i nejrůznější zdravotní komplikace.

Změna je život. Jeff Bezos oznámil datum odchodu „do důchodu“, stane se tak 5. července

Vedení české pobočky Amazonu každopádně něco takového dlouhodobě popírá. Na důkaz dobré vůle pak svým pracovníkům zvýšilo letos o prázdninách plošně mzdy o zhruba 13 procent.

Nové logistické centrum na obzoru

V České republice působí společnost založená Jeffem Bezosem, toho času nejbohatším mužem světa, od roku 2013. Vedle tří tisíc stálých zaměstnanců pracujících v Dobrovízi eviduje další zhruba tisícovku lidí ve svých kancelářích v centru Prahy. V brzké budoucnosti se však jeho zaměstnanecké řady znovu rozrostou, a to natrvalo. V Kojetíně, který se nachází zhruba jen 10 kilometrů od Kroměříže, totiž vznikne nové robotické distribuční centrum, kde nalezne práci až dva tisíce osob.

S dokončením logistické haly vedení firmy počítá příští rok, přičemž hned v tom následující by mělo dojít i ke slavnostnímu zahájení jejího provozu. Samotný nábor nových pracovníků by podle Šmídova dřívějšího vyjádření měl začít během nacházejícího jara.