V létě stejně jako v zimě. Rakousko je na hraně blackoutu

23. srpna 2017, 06:19  -  frn
23. srpna 2017, 06:19

Rakouská přenosová síť trpí podobně jako německá nástupem obnovitelných zdrojů, které nedodávají elektrickou energii do přenosové sítě stabilně. Projevilo se to v zimě, kdy jižní soused České republiky pocítil výpadek jaderných elektráren ve Francii a Belgii. Případný blackout, tedy zhroucení sítě, hrozí i během léta, kdy je stav řek v Rakousku nízký a rovněž větrné turbíny často žádný proud nedodávají.

Rakousko je jednou zemí v Evropě, ve které aktuálně hrozí nedostatek a následný výpadek elektrického proudu. Nejedná se o lokální výpadky elektřiny způsobené bouřkou poničením rozvodné soustavy.

Hrozí ale rozsáhlý výpadek proudu, jehož riziko se zvyšuje při vyšších dodávkách energie, jež pochází z nestabilních obnovitelných zdrojů, upozornil rakouský deník Der Standard.

„Čelili jsme velmi obtížné situaci během zimy, kvůli nízkým teplotám a unikátnímu stavu, kdy muselo být z bezpečnostních důvodů odpojeno několik jaderných bloků ve Francii a Belgii. A také nyní čelíme těžkým časům, protože jsou vodní stavy extrémně nízké a k tomu panuje v některých případech bezvětří,“ řekla Ulrike Baumgartner-Gabitzerová ředitelka firmy Austrian Power Grid (APG) provozující rakouskou síť.

Energetický mix Rakousko 2015 (v %)
Vodní elektrárny 72,6
Větrné elektrárny 8,3
Zemní plyn 9,5
Biomasa 3,8
Uhlí 3,4

Zdroj: e-control.at

Podle ní se nedá říci, zda je Rakousko ohroženo takzvaným blackoutem více v zimě nebo v létě. Každopádně se přenosová síť, kterou firma spravuje (3500 kilometrů vysokého napětí), často nachází na hranici toho, aby se nezhroutila.

„Změna energetické koncepce (něm. Energiewende) potřebuje ve skutečnosti také změnu přenosové soustavy. Výstavba obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr a fotovoltaika, musí synchronně probíhat i s výstavbou přenosové soustavy,“ postěžovala si Baumgartner-Gabitzerová.


Praze chybí plán v případě výpadku proudu:

Blackoutová ozvěna. Praha není připravena na delší výpadek elektřiny


Je potřeba podle ní pokračovat v modernizaci rakouské přenosové soustavy. Na druhou stranu se v Rakousku kritizuje pomalá výstavba vedení vysokého napětí u Salcburku, která trvá přes čtyři roky.

To přičítá protestům místních obyvatel, kteří chtěli, aby byly položeny podzemní kabely. Ředitelka APG je ale přesvědčena, že bezpečnější variantou je klasické nadzemní vedení.

Blackout
Rozsáhlé výpadky elektřiny se označují také anglickým slovem blackout. Vznikají zejména v důsledku mimořádné události v přenosové soustavě a mohou postihnout i území několika států. Na rozdíl od jiných komodit musí být u dodávek elektřiny v každém okamžiku vzájemně vyrovnána bilance výroby a spotřeby elektrické energie. Vznik nerovnovážného stavu např. v důsledku poruchy části přenosové soustavy může vyvolat dominový efekt, kdy na jedné straně je automaticky omezována spotřeba elektřiny z důvodu přetížení soustavy a na druhé straně v důsledku jejího odlehčení jsou odpojovány od sítě nezatížené odlehčené výrobní zdroje. Blackoutu často předchází rozpad elektrizační soustavy a vznik ostrovních provozů.

Zdroj:cs.wikipedia.org/wiki/Výpadek_dodávky_elektřiny

Pro podzemní trasu není kolem Salcburku ani dost místa, podotkla. Navíc pro údržbu a opravy je nadzemní vedení mnohem výhodnější. Společnost APG plánuje v dalších deseti letech výstavbu asi 370 kilometrů nových a opravených tras (z toho 114 kilometrů v Solnohradsku).

Pro větší bezpečnost dodávek elektřiny APG požaduje výstavbu dalších plynových tepelných elektráren, současná kapacita rakouských tepelných elektráren 2400 megawattů není podle ředitelky dostatečná.

Rozvodná síť Rakouska

Zdroj: APG

I přes rozvoj decentralizované výroby elektrické energie je nutné mít připravenou silnou přenosovou síť, zdůraznila šedesátiletá manažerka. Odmítla námitku, že decentralizace výroby elektřiny nebude potřebovat masivní přenosovou soustavu.

Rakousko je čistým dovozcem elektrické energie. V roce 2015 muselo importovat 11,6 GWh elektřiny, v roce 2010 to bylo 3,3 GWh.

V roce 2015 dovezlo nejvíce elektřiny z Německa, 17,8 GWh (exportovalo tam 3,5 GWh), a z České republiky, 12,3 GWh (exportovalo 14 GWh), vyplývá ze statistik European Network of Transmission system operators for Electricity (ENTSOE).

Dále čtěte:

Německá kocovina ze zeleného boomu: spoléhat na slunce a vítr nelze

Německý proud pomohl zažehnat „blackout“ ve Francii


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Máte chuť na formule? Stáhněte si zdarma F1 2015. Ale pospěšte si
Pozor na GeForce MX150 v noteboocích, Nvidia pod stejným jménem prodává pomalejší model
Hry pro příležitostné hráče