V Česku pracuje půl milionu cizinců. Desetitisíce přišly ze Západu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V Česku pracuje půl milionu cizinců. Desetitisíce přišly ze Západu

, Jakub Procházka,
V Česku pracuje půl milionu cizinců. Desetitisíce přišly ze Západu
Zdroj: Tomáš Turek/Euro

V Česku dnes pracuje trojnásobně více zahraničních pracovníků než před 15 lety. V posledních letech navíc rychle přibývá kvalifikovaných lidí ze Západu. Může za to ekonomický vývoj. Hrubý domácí produkt roste rychleji než ve zbytku EU a s tím souvisí zlepšování životní úrovně. Ital, Portugalec nebo Francouz se k nám už vyrazit nebojí.

Od vstupu do EU přišlo do České republiky 25 tisíc nových pracovníků ze severní, západní a jižní Evropy. Například pracujících Portugalců je zde oproti roku 2004 šedesátkrát více. Nejvíce zaměstnaných cizinců přesto nadále pochází z východní Evropy.

Paradoxně naopak ubylo Vietnamců – za posledních deset let o třetinu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu a ministerstev zpracovaných v analýze společnosti BDO.

Už nejsme divoký východ

Lidé ze západní Evropy nicméně většinou nevyrážejí za prací do Česka na vlastní pěst. „Mnoho zahraničních společností má v ČR centrálu pro trhy střední či východní Evropy. Často sem vysílají expatrianty, pro které atraktivita Česka v posledních letech vzrostla. Zásadně se zvýšila kvalita života, navíc zde vznikají globální projekty, na nichž se cizinci významně podílejí,“ přibližuje Lukáš Hendrych ze společnosti BDO.

Zahraniční pracovníci v ČR (změna proti roku 2004)
Portugalci +5900 procent
Němci +300 procent
Slováci +280 procent
Vietnamci -40 procent

Zdroj: BDO

„Zpravidla se jedná o vzdělané pracovníky, kteří působí především v Praze a Brně,“ dodává Hendrych. Vstup do EU se projevil okamžitě. Než začala ekonomická krize, narostl počet pracujících cizinců v ČR o sto procent. V roce 2008 přišel mírný propad, ale od roku 2011 pokračuje původní trend. Nejvíce, přes sedm tisíc pracovníků, pochází z Německa. Z Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska je tu dnes dohromady přes patnáct tisíc ekonomicky aktivních lidí.

Stálý příliv z Ukrajiny

Více než 80 procent zahraniční pracovní síly v ČR nicméně stále pochází ze sedmi zemí bývalého východního bloku. Zpravidla se jedná o pracovníky s nižší kvalifikací, kteří se uplatnili ve stavebnictví a výrobě. „V případě zaměstnanců ze zemí jako Ukrajina a Rumunsko došlo k nárůstu o 101 tisíc. Počet těchto pracovníků, kteří v naprosté většině vykonávají méně kvalifikovanou práci, tedy vzrostl o 240 procent,“ upozorňuje Lukáš Hendrych. Ze všech sledovaných zemí je největší zásobárnou pracovníků pro české hospodářství logicky Slovensko. Oproti roku 2004 je tu pracujících Slováků o 125 tisíc více.

Vietnamců výrazně ubylo

V zemi ubylo ekonomicky aktivních Vietnamců. V roce 2008 se jejich počet pohyboval nad 50 tisíci, v dalších letech nastal výrazný odliv a nyní je jich zhruba 30 tisíc. „Přibylo pracovníků z Nepálu, Jižní Koreje či Mexika. Nejde však o velká čísla,“ uzavírá analytik společnosti BDO.

Článek vyšel v magazínu Profit

Dále čtěte:

Magnet na migranty: do Česka přijíždí za prací rekordní počet lidí

Příkladná integrace? Většina z 800 tisíc imigrantů v Česku pracuje a cítí se bezpečně

Ohodnoťte tento článek
Diskuze