United Bakeries musí vrátit Agrofertu 100 milionů korun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

United Bakeries musí vrátit Agrofertu 100 milionů korun

, čtk,
United Bakeries musí vrátit Agrofertu 100 milionů korun
Zdroj: Euro Jan Rasch

Pekárenská skupina United Bakeries, která prodává pečivo pod značkami Delta, Cerea či Fr. Odkolek, musí vrátit společnosti Agrofert stomilionovou zálohu na chystaný, ale nedokončený nákup. Skupina musí Agrofertu navíc doplatit 36 milionů korun na úrocích, dalších deset milionů korun bude platit za náklady soudního řízení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, píše server Aktuálně.cz. Obě firmy jsou konkurenty na trhu s pečivem, Agrofert donedávna vlastnil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

United Bakeries dosud odmítala zálohu vrátit proto, že podle skupiny Babiš fúzi zmařil a způsobil tím stamilionové škody. Zálohu si započítala na jejich úhradu, podle soudu tak ale učinila neoprávněně.

„Povinnost vrátit zálohu je ve smlouvě definována celkem jednoznačně,“ cituje server soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Kovaříka, který tak potvrdil verdikt Městského soudu v Praze z loňského května. Podle Kovaříka nelze doložit, že by Agrofert smlouvu porušil, a měl by proto platit smluvní pokutu.

Agrofert v roce 2010 usiloval o spojení dvojky pekárenského trhu United Bakeries se svým Penamem. Agrofert tehdy zaplatil zálohu 100 milionů korun, jenže v roce 2013 spojení definitivně padlo. United Bakeries z toho vinili Agrofert, ten naopak tvrdil, že jednání ukončila společnost United Bakeries.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.

Čtěte dále:

Agrofert staví v Německu pekárnu za 8,5 miliardy

Agrofert útočí na žalobce: soud se vinou Agroteku nezabýval

Babišovy firmy prý získaly za deset let zakázky za 35 miliard