Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Těžba uhlí - ilustrační foto
Těžba uhlí - ilustrační foto
Autor: Hynek Glos

Únik metanu z uhelných dolů škodí víc než letecká a námořní doprava dohromady

20. listopadu, 06:01  -  František Novák
 Těžba uhlí - ilustrační foto
Těžba uhlí - ilustrační foto
Autor: Hynek Glos
20. listopadu, 06:01

Z uhelných dolů, ať jsou v provozu nebo ne, se podle Mezinárodní energetické agentury uvolňují do atmosféry miliony tun důlního metanu. Dopady na změnu klimatu mohou být vážnější než je tomu u lodní a letecké dopravy dohromady.

Emise metanu z uhelných dolů jsou přehlíženým faktorem přispívajícím ke globálním změnám klimatu. Mezinárodní energetická agentura IEA odhaduje, že každý rok se do atmosféry dostane 40 milionů tun tohoto skleníkového plynu, jenž k oteplování přispívá až 30krát více než často diskutovaný oxid uhličitý. To by znamenalo, že samotné těžební lokality se podílejí na změnách klimatu stejně jako letecká a lodní doprava dohromady.

IEA dále uvedla, že emise uhlíku pocházející z energetického sektou v roce 2018 celosvětově rostly a dosáhly nového rekordu i přesto, že v posledních letech došlo k nárůstu kapacit obnovitelných zdrojů.

Politici riziko úniku důlního metanu do atmosféry podceňují, protože se dá obtížně měřit. Může to také vysvětlovat skutečnost, že v posledních letech koncentrace metanu v atmosféře stoupá. Americký úřad pro výzkum oceánů a atmosféry NOAA upozornil na to, že v loňském roce došlo k výraznému nárůstu emisí metanu, když dosáhly třetí nejvyšší úrovně za posledních dvacet let.