Únik metanu z uhelných dolů škodí víc než letecká a námořní doprava dohromady - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Únik metanu z uhelných dolů škodí víc než letecká a námořní doprava dohromady

,

Z uhelných dolů, ať jsou v provozu nebo ne, se podle Mezinárodní energetické agentury uvolňují do atmosféry miliony tun důlního metanu. Dopady na změnu klimatu mohou být vážnější než je tomu u lodní a letecké dopravy dohromady.

Emise metanu z uhelných dolů jsou přehlíženým faktorem přispívajícím ke globálním změnám klimatu. Mezinárodní energetická agentura IEA odhaduje, že každý rok se do atmosféry dostane 40 milionů tun tohoto skleníkového plynu, jenž k oteplování přispívá až 30krát více než často diskutovaný oxid uhličitý. To by znamenalo, že samotné těžební lokality se podílejí na změnách klimatu stejně jako letecká a lodní doprava dohromady.

IEA dále uvedla, že emise uhlíku pocházející z energetického sektou v roce 2018 celosvětově rostly a dosáhly nového rekordu i přesto, že v posledních letech došlo k nárůstu kapacit obnovitelných zdrojů.

Politici riziko úniku důlního metanu do atmosféry podceňují, protože se dá obtížně měřit. Může to také vysvětlovat skutečnost, že v posledních letech koncentrace metanu v atmosféře stoupá. Americký úřad pro výzkum oceánů a atmosféry NOAA upozornil na to, že v loňském roce došlo k výraznému nárůstu emisí metanu, když dosáhly třetí nejvyšší úrovně za posledních dvacet let.


Zájem politiků je nulový, stěžuje si autor projektu alternativního využití ostravských dolů Bajgar

Aleš Bajgar


Americká geofyzikální unie zdůraznila, že je třeba podniknout nezbytné kroky vedoucí k omezení emisí metanu, aby bylo možné dosáhnout cíle udržet oteplení Země pod dvěma stupni Celsia. Předchozí vědecké studie upozorňovaly na to, že se metan uvolňuje v souvislosti s chovem skotu, táním permafrostu v arktické oblasti a úbytkem mokřadů a rašelinišť.

Metan rovněž uniká z vrtů těžby z břidlic. V tomto sektoru už ale došlo k přísnější regulaci. V oblasti těžby uhlí tomu tak není, protože k tomu nebyl dostatek dat.

Analytik think tanku Sandbag Dave Jones, který se specializuje na emise související s těžbou a spalováním uhlí, prohlásil, že zpráva IEA ukazuje škodlivost těžby uhlí jako závažnější pro klima, než se předpokládalo.

Vlády po celém světě by měly těžařům uhlí účtovat vysoké poplatky z produkce tohoto fosilního paliva, včetně úniku metanu. Podle IEA ale nelze očekávat, že se situace na globální úrovni do roku 2040 zlepší. Nejvíce důlního metanu uniká z dolů v Číně. Jeho zachycování je přitom technicky obtížné, protože se jedná o nízké koncentrace.

Dále čtěte:

V Tichomoří chátrá betonová hrobka plná plutonia. Hrozí zamoření oceánu

Pravda vyjde najevo, říká exmanažer MUS a buddhista Koláček

Fárat se bude. OKD chce prodloužit těžbu do roku 2030

Nová huť Klementa Gupty. Ostravský závod čekají velké změny

 Ministr průmyslu Karel Havlíček a výkonný předseda GFG Alliance Sandžív Gupta