Ukrajina, Rusko, plyn a americké sankce. Opět se hraje o hodně, plyn může zdražit - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ukrajina, Rusko, plyn a americké sankce. Opět se hraje o hodně, plyn může zdražit

,

Dohoda o tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy stále není uzavřena. Stará smlouva vyprší 31. prosince. Ruský Gazprom navrhuje jednoroční smlouvu, ukrajinský Naftogaz naopak žádá kontrakt na deset let. Rusko zároveň počítá se zprovozněním plynovodu Nord Stream 2 v polovině příštího roku. Projekt se snaží blokovat USA sankcemi na evropské firmy, jež se projektu účastní.

Jak bude od prvního ledna vypadat transit zemního plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu, stále není jasné. Stávající desetiletá smlouva končí v prosinci a nová není uzavřena. Kromě peněz se hraje o geopolitický vliv Ruska v Evropě.

„Spor mezi Naftogazem a Gazpromem je komplikován skutečností, že se týká nevyřešených otázek mezi oběma firmami a také politického konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl pro americkou televizi CNBC britský analytik konzultační společnosti Verisk Maplecroft Daragh McDowell.

Obě strany se budou zřejmě napínat do posledních minut, aby dosáhly co nejlepší dohody, dodal expert na postsovětský prostor. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sice po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem v Paříži hovořil o tom, že se na tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy s Kremlem blíží k dohodě, Moskva to ale nepotvrdila.

Ukrajině jde o hodně. Za tranzit plynu dostává 3 miliardy dolarů ročně (68,4 miliardy korun). Rusko se naopak snaží co nejrychleji zprovoznit plynovod Nord Stream 2, který nepohodlného souseda obchází. Gazprom si ale zároveň hodlá zachovat pověst spolehlivého dodavatele plynu pro trh EU. Situaci komplikuje i Washington, který se dlouhodobě staví proti plynovodu pod Baltským mořem Nord Stream 2, který přímo spojí Rusko a Německo.

Americký Kongres nyní opět zvýšil tlak na evropské firmy, které se výstavby plynovodu účastní. Sněmovna reprezentantů i Senát schválily sankce na tyto firmy v rámci zákona o obranném rozpočtu. Zbývá jen podpis prezidenta Donalda Trumpa.


Molekuly svobody: tak Trumpova vláda propaguje americký zemní plyn

Otevření nového terminálu pro export LNG v Louisianě. Ilustrační foto


Proti „americkému vměšování“ protestoval německý ministr zahraničí Heiko Maas s argumentem, že si Evropa může svobodně zvolit, od koho bude nakupovat zemní plyn.

Ruský ministr Zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že americké kroky Moskvu neodradí od dokončení plynovodů. Kromě Nord Streamu 2 jde také o TurkStream. Gazprom uvedl, že mu chybí pouze pět týdnů na to, aby dokončil plynovod pod Baltem. Pokud budou uvaleny sankce na spolupracující firmy, projekt to pouze oddálí a prodraží, zdůraznil ruský exportér.

Německá obchodní asociace se státy ve východní Evropě OAOEV označila americké sankce dokonce za útok na evropskou suverenitu a autonomní energetickou politiku. Podle ní chce Amerika pouze zvýšit export zkapalněného plynu do Evropy. Mohlo by to vést také k tomu, že nové německé terminály LNG nebudou nakupovat plyn z USA.

Kratší výpadek může zvednout cenu

McDowell si nicméně i přes veškeré komplikace myslí, že se Rusko s Ukrajinou dohodnou na dodávkách plynu. Obě země na tom mají zájem. „Ukrajina i Rusko novou smlouvu potřebují. Ukrajina potřebuje poplatky za transport do rozpočtu, Rusko nemá nyní jinou možnost zpeněžit současné objemy dodávek plynu do Evropy,“ vysvětlil.

Nevylučuje nicméně kratší přerušení dodávek této strategické suroviny, aby obě země demonstrovaly svou sílu a nesmlouvavý vyjednávací postoj, který je určen domácím voličům.

Nicméně i krátkodobý výpadek dodávek plynu z Ruska v řádu týdnů by mohl vést ke zvýšení cen plynu v EU, varoval Simon Schulte z institutu pro energetické hospodářství na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. Nejvíce by byly postiženy země v jihovýchodní Evropě.

Rusko zůstává stále největším dodavatelem zemního plynu do EU. V roce 2018 mělo podíl na evropských dodávkách 40 procent. Na druhém místě je Norsko s 35 procenty.

Dále čtěte:

Nord Stream 2 bude do konce roku hotov, zní z OMV. Americké výhrůžky sankcemi ho nezastaví

Trumpův zemní plyn rozděluje Evropu. Poláci a Ukrajinci po něm touží, Němci ho nepotřebují

Rusko oživuje plynovod South Stream. Gazprom zahájí stavbu k Černému moři

Náměstek na MPO Neděla: Nord Stream 2 může pomoci naplnit českou plynárenskou síť