Žádní trestanci na nucených pracích, ale četa Trash Hero
Žádní trestanci na nucených pracích, ale četa Trash Hero
Autor: Martin Pinkas/Euro

Trash Hero: Každý kousek sebraného odpadu se počítá

25. dubna, 16:20 - Jana Šulistová
 Žádní trestanci na nucených pracích, ale četa Trash Hero
Žádní trestanci na nucených pracích, ale četa Trash Hero
Autor: Martin Pinkas/Euro
25. dubna, 16:20

Máte pocit, že se svět řítí do záhuby? Zaměřte se na pozitivní zprávy a vylepšení svého okolí. Třeba úklidem s Trash Hero.

Možná jste už potkali partu lidí ve žlutých tričkách, kteří do pytlů sbírali odpadky. Ne, nebyla to parta odsouzených k veřejně prospěšným pracím, ale dobrovolníci mezinárodní neziskové organizace Trash Hero (Odpadkový hrdina).

Začalo to na pláži

U jejího zrodu v Thajsku v prosinci roku 2013 stál i Čech. Spoluzakladatelem a hlavním reprezentantem organizace v Česku je Jan Bareš (33). Po studiích psychologie a žurnalistiky se vydal do světa a jednoho dne se s kamarády pustili do čištění pláže na ostrově Koh Lipe, na kterou každý příliv přinášel odpadky, zejména plasty.

Nápad dát do pořádku své okolí se díky sociálním sítím brzy rozletěl do světa. V současnosti se úklidy konají každý týden nejen v Thajsku, ale i v dalších zemích. V lednu 2016 se k Trash Hero přidalo i Česko.

na objednávku Škoda Kamiq
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 TSI/70 kW
Výbava:
Ambition
368 505 Kč
s DPH
na objednávku Mazda CX-30
Benzín
Manuální
Motor:
2.0 Skyactiv/90 kW
Výbava:
Skyaktiv-G
557 653 Kč
s DPH
skladem Lexus RX
Hybrid
Automatická
Motor:
450h AWD
Výbava:
Executive Plus Panoramatic
1 520 000 Kč
s DPH
na objednávku Jeep Wrangler Unlimited
Nafta
Automatická
Motor:
2.2 CRD
Výbava:
Sport
1 115 334 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai i30
Benzín
Manuální
Motor:
1.4i 73 kW
Výbava:
Start
294 990 Kč
s DPH
na objednávku Volkswagen Touareg
Nafta
Automatická
Motor:
3.0 TDI 210kW 4x4 AT
Výbava:
Elegance
1 442 232 Kč
s DPH
na objednávku BMW M4 Coupé
Benzín
Manuální
Motor:
M4 Coupé
Výbava:
M4
1 500 590 Kč
s DPH
na objednávku Volkswagen Passat
Benzín
Manuální
Motor:
1.5 TSI 110 kW
Výbava:
Business
7 264 Kč
s DPH
na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
45 TDI quattro 170kW
Výbava:
Q7
1 594 710 Kč
s DPH
na objednávku Volvo XC90
Nafta
Automatická
Motor:
B5 AWD
Výbava:
Momentum
1 453 405 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Kona
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI
Výbava:
Kona
364 990 Kč
s DPH
na objednávku Peugeot Rifter
Nafta
Manuální
Motor:
1.5 BlueHDI 96kw
Výbava:
Active
532 000 Kč
s DPH

Úklidy „odpadkových hrdinů“ nejsou nikterak finančně náročné. K zapojení není potřeba nic víc než pytle, rukavice, ruce a dobrá nálada. Zejména díky ní a příjemné atmosféře se myšlenka Trash Hero šíří po celém světě.

Uklízet, neplýtvat, recyklovat!

Jan Bareš se už k profesi psychologa nevrátil. Věnuje se mezinárodnímu šíření myšlenek „zero waste“ (jak nevytvářet odpad a neplýtvat surovinami) a úklidu planety. Tvrdí, že každý kousek sebraného a vytříděného odpadu se počítá.

Simona Marhounová (25), absolventka sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a mentorka pro základny Trash Hero Czech Republic, pracuje jako projektová konzultantka v územním plánování. Ovšem po práci s chutí vyráží s dalšími hrdiny do terénu. K Trash Hero se přidala minulý rok v létě rovnou jako organizátorka úklidu na Žižkově, kde bydlí. Této akce se v době největších veder zúčastnilo rekordních 70 lidí.

„Tím, že uklízím kolem sebe, uklízím tak trochu i v sobě,“ tvrdí a dodává, že na akcích s Trash Hero poznala spoustu skvělých lidí. Většinu účastníků tvoří mladí lidé včetně dětí, které občas maminky ještě nosí v šátku, přidávají se ale i starší zájemci. Za pátý úklid si dobrovolníci vyslouží žluté tričko s nápisem Trash Hero.

Simona vyrůstala v jihočeském Pištíně a ve vztahu k přírodě ji ovlivnili rodiče aktivně prosazující názor, že odpadky do přírody nepatří. Starší sestra naučila Simonu odpad důsledně třídit, a pokud možno mu předcházet. „V bytě jsme tři a vyprodukujeme jen malý sáček směsného odpadu týdně. Snažím se nakupovat bez obalu, nosím si vlastní sáčky a tašku, vždy mám u sebe kovové brčko i láhev na vodu,“ vypočítá s úsměvem.


Češi odpad třídí zodpovědně, často ale zbytečně


„Spousta obchodů v Praze už bez problémů přijímá přinesené vlastní nádoby na potraviny. V některých menších městech a obcích na to prodavači z opatrnosti ještě nereagují příliš dobře, přestože podle oficiálního prohlášení Státního zdravotního ústavu je to už povolené,“ dodává.

Příklady táhnou

Simona je přesvědčená, že nejvíc vychovává vlastní příklad. „Ekoteroristické“ přednášky jsou pro většinu lidí otravné. Když ale vidí třeba látkové nákupní tašky, sáčky ušité ze záclon nebo nerezové láhve na vodu, často je chtějí také. „A stejné je to s úklidy. Kolemjdoucí se ptají, kdo jsme a co děláme. Někteří se k nám přidají při další akci a jiní o nás třeba jen řeknou svým známým,“ říká pražská mentorka.

Trash Hero organizuje také přednášky na všech stupních škol, kdy součástí osvěty je i samotný úklid. Děti, které jednou nějaké odpadky sebraly, už totiž většinou žádné na zem nepohodí. V dnešní době je třídění odpadu ve většině domácností samozřejmé, i přesto někteří dobrovolníci teprve na úklidech zjistí, co všechno je možné ještě třídit.

„Některá města v Česku mají již zpracované mapy zájmového území, kde je možné zjistit rozmístění nádob pro tříděný odpad. Města se obecně snaží lidem vycházet vstříc a rozšiřovat v obcích i méně obvyklé kontejnery na odpad, například na použitý olej,“ upozorňuje Simona Marhounová.

Děláme to zadarmo

V Trash Hero jsou všichni dobrovolníci. Někdo spravuje sociální sítě, jiný pomáhá nově vznikajícím základnám, další má na starost grafiku nebo koordinaci úklidů. „Za pět let existence Trash Hero nikdo neměl plat. Do budoucna ale plánujeme několik placených pozic, protože s rozrůstáním organizace po celém světě výrazně přibývá administrativy,“ vysvětluje Simona.

Zapojit se může každý, stačí dorazit na místo srazu. Termíny úklidů organizace zveřejňuje na Facebooku. Pokud by někdo chtěl pomoci zorganizovat úklid ve svém okolí nebo založit základnu Trash Hero ve své obci, stačí koordinátory kontaktovat na sociálních sítích nebo napsat e-mail.

Sbírám, sbíráš, sbíráme!
V době psaní tohoto článku bylo v České republice aktivních osm základen Trash Hero (Praha, Brno, Karviná, Tachov, Liberec, Kladno, Hradec Králové a Ostrava), které měly za sebou 71 úklidů za účasti 1105 hrdinů. Společně z veřejného prostoru sebrali 27 tisíc kilogramů odpadu a z toho 11 tisíc kilogramů vytřídili k recyklaci. Celosvětově už se pod vlajkou Trash Hero zapojilo do úklidu ve více než 70 zemích světa 177 023 dobrovolníků.

Organizace úklidu není nijak náročná. Nejprve je potřeba najít lokalitu, kde se bude uklízet. Zjistit, komu pozemek patří, kontaktovat příslušnou instituci a získat povolení pro úklid.

Následně je potřeba zařídit svoz sebraného odpadu. Organizátoři potřebují jen dostatek rukavic, pytle, provázek, příruční váhu na vážení pytlů, lékárničku, dezinfekci, pinzetu a nádobu na infekční materiál.

Každá akce končí zvážením roztříděného odpadu a následuje after party – společné grilování v místě úklidu, zpívání v parku za doprovodu ukulele nebo třeba posezení u piva.

„Věřím, že základem dlouhodobé motivace dobrovolníků i růstu naší komunity je umění společně oslavovat dílčí úspěchy,“ dodává odpadková hrdinka.

Článek vyšel v rubrice Profit

Přečtěte si elektronickou


verzi Profitu zdarma


Čtěte také

  Protesty v ekvádoru

Dolar zachránce. Zavedení americké měny uchránilo Ekvádor od osudu Venezuely

Ekvádor přežil pokus Rafaela Correy o vybudování socialismu 21. století. Exprezident se…

před 2 hodinami

Makrooko Miroslava Zámečníka

Spolehlivá německo-česká převodovka

Na výpadek vývozu velkého rozsahu není česká ekonomika připravena, ač muže nastat dříve,…

před 2 hodinami

Praha  Nový byt, ilustrační foto

Neobydlených bytů v Praze je 46 tisíc. Skutečný počet může být nižší, tvrdí expert

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent.…

před 2 hodinami

Šéf Consequ Jan Vedral

Šéf Consequ Vedral: Optimismus na burzách ještě nekončí

Tradiční nedůvěra mizí, Češi už do akciových a smíšených fondů vložili přes 300 miliard…

před 2 hodinami

 Ilustrace k eseji Diagnóza z pravěku

Esej: Diagnóza z pravěku

Současní socialisté stejně jako jejich předchůdci cíleně likvidují institut soukromého…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 2.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Školní prázdniny v roce 2019/2020: kdy se mohou děti těšit na volno?
Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
Co když srazíte autem nějaké zvíře?
Počítač, internet a děti: Ano, či ne?
Auta
Autojeřáb AD 28 unese skoro svoji vlastní hmotnost. A to…
Plug-in hybridy nemusí být jen osobní. Ford nabízí dobíjecí Transit s tříválcem
U starších modelů Tesla přestává fungovat středový displej. Je to mnohem větší problém, než si myslíte
Připravují se elektrické dodávky od PSA
Galerie: Na návštěvě v Lingottu, bývalé továrně Fiatu s oválem na střeše. Je fascinující
Hry pro příležitostné hráče